Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Mini ilustrovaná pravidla golfu

A A A

Dobrý den,
Mám velmi dobré zkušenosti s Vaší poradnou, která řeší konkrétně vzniklé herní situace a opět Vám děkuji za tento skvělý nápad.

Když jsem začal hrát golf, tak jsem si koupil knihu "R&A - Pravidla golfu" a nosil je v bagu, jak mně bylo doporučeno. Časem jsem zjistil, že jsou mně prakticky k ničemu, protože i když jsem je studoval, tak v konkrétní herní situaci (pod časovým tlakem a pod vlivem turnajového stresu) jsem nebyl obratem schopen najít odpovídající pravidlo.

Pořídil jsem si tedy "Mini ilustrovaná pravidla golfu" a mám s nimi docela dobré zkušenosti při používání na hřišti.

Jaký je Váš názor na jejich úroveň a používání.
Děkuji a přeji příjemný den
Vlastimil

Odpověď na dotazDobrý den Vlastimile

Díky moc za další pochvalu, nápad ale patří panu Ivanu Paggiovi, který mě pouze oslovil, zda bych se nechtěl na této poradně podílet odborně. Rád jsem tehdy jeho nabídku přijal.

K Pravidlům v bagu. Jedině český překlad Pravidel golfu je správná brožurka v případě, že je něco potřeba pravidlově řešit. Pravda ale je, že se bez lepšího seznámení, například během dlouhých zimních měsíců, hráč není schopen v této knížce rychle orientovat. jsem přesvědčený, že by se měli hráči behem tréninků s profesionály zaměřit i na studium pravidlové knížky, právě proto, aby byli schopni v ní potřebné věci vůbec najít. Otázka "Minipravidel" o kterých mluvíte je těžko posouditelná, protože za ta léta se vyrojilo několik tu dobrých tu horších materiálů. Existují například docela fajn zpracovaná "kapesní pravidla", ve kterých je ovšem (byť opravdu jen pár!) několik velice hrubých chyb, které tuto brožuru srážejí pod hodnocení 0.

Obecně - pokud taková kapesní pravidlová pomůcka (nemůže se jednat o Pravidla golfu - ta jsou jen jedna jediná) nenapáchá paseku, protože v ní jsou chyby, pak je většinou fajn, protože se v ní hráči rychleji orientují.

I Vám příjemný den a díky za dotaz, přestože mi nezbylo než odpovídat obecně.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019