Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč v klidu se pohne

A A A

Zdravím, prosím o řešení situace.

Zahrál jsem ránu na green ze 120 m. Míč se zastavil na greenu v pozici přibližně 8 m od jamky, v pozici za jamkou. Kolega pak zahrál míč, který dopadl před greenem a při kutálení se po greenu, můj míček posunul. Při příchodu na green nebylo možno určit původní polohu mého míčku. Protože jsem nezískal posunutím míčku žádnou výhodu a žádnou podstatnou nevýhodu, délka mého patu se prodloužila maximálně o 100 - 150 cm, hrál jsem míč tak jak ležel.
Měl jsem nějakou jinou možnost?

Děkuji. Honza

Odpověď na dotaz


Honzo dobrý den.

Pokud se situace odehrála na turnaji, pak byste měl být (pravděpodobně) DQ... Proč pravděpodobně? Protože pokud jste si do karty nenapsal na dané jamce dvě trestné, pak jste odevzdal nižší podepsaný výsledek a to je vždycky DQ. A ty dvě trestné jsou bohužel - byť jste si byl jistý, že všechno je ok, když hrajete z větší vzdálenosti od jamky - za hru z nesprávného místa.
Správný postup je v Pravidle 18-5. Jiným míčem a postup kvůli pochybnostem, kam se má vrátit míč zpátky, řeší Pravidlo 20-3. Umístění míče a vrácení míče na původní místo c. Místo nelze zjistit.
Prostě odhadnete, kde asi tak míč mohl být a přemístíte ho.

Honzo příště určitě budete vědět. Hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019