Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Guru Bosák

A A A

Dobrý den, určitě nejsem jediný kdo si všiml, že Jaromír Bosák, ať už přímo v přenosech nebo v Abecedě golfu, nesprávně vykládá některá pravidla. Bohužel se najdou hráči, kteří jeho výroky vezmou za své a pak se na hřišti ohánějí slovy "Míra říkal...". Osobně pak chci tato tvrzení ukázat v pravidlech nicméně to zdržuje a jsem většinou za prudiče. Bylo by možné nějakým způsobem upozornit, požádat pana Bosáka aby nemátl golfisty? Několikrát jsem mu psal ale bez odezvy. Abeceda golfu nemá špatnou myšlenku ale pokud v ní podávají nesprávné informace pak spíše ubližuje.

Další věc - sám jsem absolvoval již několikrát kurz rozhodčího a dalo mi to neskutečně mnoho. Nemyslíte, že by bylo fajn tuto možnost nabídnout všem hráčům například jako bonus při složení zkoušky o golfové způsobilosti? Být trenér tak to všem svým žákům určitě doporučím a mít nějakou motivaci ze strany ČGF plno z nich by jí rádo využilo.

Děkuji za reakci.
David.

Odpověď na dotaz


Davide dobrý den.

Co se týká přenosů v TV. Nerozebíráme tohle téma poprvé. Je to vždy velmi nebezpečné. Když média říkají - pravdu říkají. Jasně. Přece by TV nenechala komentovat golf někoho, kdo tomu vůbec nerozumí, že. Přitom právě spekulace a dezinformace jsou to, co by snad (nejsem novinář) mělo být v novinařině tabu...
Pokud je mi jako členovi Komise rozhodčích ČGF známo, náš předseda Dalibor Procházka už se pokusil o nápravu a nabízel kvalifikovanou pomoc. Co je mi známo, neúspěšně.

K druhému odstavci. Sám jsem absolvoval pár "besed" nad Pravidly golfu, které byly organizovány přímo kluby pro jejich členy - moc mě to bavilo a měl jsem vždy pocit, že je to přínosné, aspoň dle reakcí těch, kdo se účastnili...
Součástí golfové způsobilosti by měl být test z Pravidel - základních. Jak tomu je ve skutečnosti, nevím...
Pravidlové semináře - strukturované, podle toho, zda je profesionál v kategorii Playing Pro nebo Teaching Pro, jsme nabízeli s kolegou Jiřím Kubelíkem šéfovi vzdělávání PGA Czech už před mnoha a mnoha lety...

Davide zkuste ve svém klubu oslovit předsedu STK ať něco takového připraví. Mezi rozhodčími ČGF je z čeho vybírat a některý z nich určitě rád přijede, nejenom proto, aby napravil chyby vzniklé třeba systémem "Míra říkal"...

Hezkou hru Davide!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019