Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Druhá rána ve stejném bankru

A A A

Dobrý den,
dovoluji se na Vás obrátit s dotazem na herní situaci v bankru.

Hráč odehrál ránu z bankru tak, že míč skončil o několik metrů dále ve stejném bankru. Rozčarován touto situací nepohnuv se z místa původního úderu bouchl holí o písek aniž by měl úmysl vyzkoušet stav překážky dle pravidla 13-4a. Poté přešel k míči v nové poloze a odehrál jej.
Prosím o informaci, jak je dle pravidel nahlíženo na tuto situace jak z hlediska pravidla 13-4, resp. 13-2 (úkon byl proveden po odehrání původní rány, ale i před novou z jiného místa ve stejné překážce) tak případně z hlediska etického.

Děkuji.
Martin M.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Martine.

Z hlediska etiky asi nemá cenu případ hodnotit. Nedochází ke zbytečnému poškozování hřiště a hráčovo chování je jen a pouze v tomto případě jeho vlastní vizitkou...
Jinak je to už ale z hlediska Pravidel. 13-2 můžeme nechat stranou a zaměříme se na Pravidlo 13-4. Míč v překážce; Zakázané úkony a na pomoc si taky vezmeme Rozhodnutí 13-4/35, které odpovídá přesně na Vámi zadanou situaci tak, že trestá hráče dvěma trestnými ranami s odůvodněním, že žádná z výjimek v Pravidle 13-4 hráče v takovém případě trestu nezbavuje.

Takže za dvě Martine. Díky za dotaz a hezkou hru!

Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019