Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Drop jako provize?

A A A

Zdravím a děkuji za poradnu.
Mám takový hloupý dotaz. Už vícekrát se mi stalo, třeba na Radeckém na Konopišti, na pětiparu č.4, že jsme všichni oddrivovali, pak se flajt rozutekl, práváci do lesa napravo, leváci k vodě nalevo, na hledání míčku u vody není příliš času, takže když se nenašel hned, uznáme, že je ve vodě, dropuji novým míčem, ujdu 10 metrů a najdu svůj první.
V tu chvíli by se mi hodilo, kdyby bylo povoleno ten drop od vody prohlásit za provizi do té doby, než "opustím" předpokládáné místo dopadu prvního míče. Jinými slovy, umožňují pravidla dropovat provizi s tím, že míč je buď ve vodě nebo někde přede mnou? Ono totiž najít míč, který měl být ve vodě je samo o sobě nesmysl, ne? Buď byl ztracenej a pak zpátky na odpaliště, nebo ve vodě, ale pak se neměl objevit na hřišti?

Díky, Honza.

Odpověď na dotaz


Honzo dobrý den.

Při rozsáhlých vodních překážkách, kdy by docházelo k totálnímu rozpadu tempa hry ve chvíli, kdy se hráč vydá na druhou stranu aby zjistil, jestli je jeho míč ve vodě nebo ne, umožňuje vzorové místní pravidlo zahrát míč "na konkrétní jamce - ne obecně všude - provizorně podle Pravidla 26" - tedy dropnout míč jako kdyby bylo jisté, že původní míč je skutečně v překážce.
Záměrně tady nebudu popisovat co dál, protože tohoto případu se Váš dotaz netýká. Tedy týká, ale jen do té míry, že bez tohoto místního pravidla v platnosti nelze takto postupovat nikde na hřišti.
Ve Vámi popsaném případě jste uvedl do hry nový míč s jednou trestnou za úlevu od vodní překážky a ten původní můžete prostě sebrat, protože už není míčem ve hře. Takže na čtyřce na Konopišti ležíte tři, pokud jste už dropnutý míč odehrál, nebo dvě, tedy drive a úleva od voní překážky, pokud jste ještě další ránu nezahrál, a původní míč už není relevantní protože není míčem ve hře.

Díky za Váš dotaz Honzo a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019