obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Odpalování drivingových míčů

A A A

Dobrý den, s potěšením vymýšlím dotazy pro tuto super poradnu, na kterou se vždy těším, dík!

Při kamarádské rundě je zvykem míče z drivingu, pokud se dostanou na hřiště, odpalovat zpět na místo, kde budou z drivingu sebrány. a) Pokud takovou ránu někdo zahraje v turnaji nebo při nesoutěžáku - mám za to, že se jedná o cvičnou s 2 trestnými? OK? b) Pokud takto odpálí více míčků - platí jen 2 trestné nebo je potřeba sčítat rány a tresty? V praxi postačí, když je stablefordově bez zisku, že...? c) Pokud to někdo učiní v blízkosti jamkoviště po dohrání jamky nebo odpaliště před zahájením další jamky nemuselo by to být trestné... jenže co je blízkost? A jak se prokáže, že přihrával - vyhoví chip, pitch, flop, lob?

Díky.
Pavel Novák

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle.

a) pokud míče odpálí \\\"nedbalým\\\" způsobem, jinými slovy \\\"pečuje o hřiště\\\" a \\\"uklízí\\\", pak to za dvě nebude... Za dvě to bude ve chvíli, kdy zvolí hůl, zaujme postoj a dá si záležet na tom, aby zahrál cvičnou ránu například někam směrem ke drivingu, nedej bože, aby přitom ještě na něco konkrétně mířil... Úmysl se dá - aspoň podle mne - snadno odhalit.
b) pokud by to tedy bylo porušení Pravidla 7-2. Během kola a násobné, pak si vezmeme na pomoc Rozhodnutí 1-4/12 a v něm stojí, že v případě, že hráč poruší stejné Pravidlo několikrát po sobě při jedné situaci (víc cvičných ran v řadě za sebou nebo třeba několik cvičných švihů ve vodní překážce za sebou při kterých se vždy dotkne půdy v překážce a podobně), pak se na něj vztahuje pouze jeden trest za porušení daného Pravidla, v tomto případě tedy trest dvou trestných ran.
c) ano, chip, pitch, flop, lob - to jsou všechno přihrávky. A \\\"blízko\\\" Pravidla nestanoví, pořád je to hra lidí...

Taky díky za dotaz a hezkou hru Pavle!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018