Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hledání míče

A A A

Dobrý den,
hráč hledá svůj míč. Ještě před uplynutím 5 minut se vrací na původní místo, aby odehrál míč nový. Může se ještě před odehráním nového míče vrátit v případě, že jeho původní míč mezitím jeho spoluhráči našli a ještě neuplynulo 5 minut?
Děkuji

Robert

Odpověď na dotazDobré ráno Roberte
Díky za velice zajímavý dotaz! Má hned tři varainty řešení a tak pojďme na ně:

Pokud vracející se hráč nedropne míč na místo (fairway, rough, bunker, vodní překážka - nikoliv odpaliště), odkud zahrál poslední ránu nebo neodehraje ránu z odpaliště dříve, než je původní míč nalezen, pak může (musí!) jít hrát původní míč.

Pokud vracející se hráč stihne dropnout míč na místo, odkud zahrál poslední ránu, pak má smůlu a musí pokračovat takto nahrazeným míčem, který se stal míčem ve hře - původní míč je tím pádem ztacen, přestože ho spoluhráči našli před uplynutím pětiminutového limitu.

Pokud hráč poslední ránu hrál z odpaliště a vrátil se něj a nestihl (byť už natýčkovaný) míč odehrát, pak tento nový míč nebyl před nalezením původního ve hře a hráč se opět může (musí!) vrátit a hrát míčem původním. Pokud by stihl před nalezením původního míče na nově natýčkovaný míč zahrát ránu (i kdyby to byl "luftšlág"), pak opět uvedl do hry v souladu s Pravidly nový míč a původní by byl ztracen.

Roberte hezkou hru a co nejméně trápení se ztracenými míči!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019