Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Uměle navršené balvany

A A A

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda se navršené balvany uprostřed fairwaye dají považovat za závadu. Konkrétně se jedná o 15. jamku hřiště Alfrédov, kde je uprostřed fairwaye na sebe navršeno asi 5 balvanů (každý cca 30kg) a pod nimi je navíc mulčovací kůra. Evidentně tedy jde o uměle vytvořený objekt.
Jedná se o závadu, od které mohu dostat freedrop, pokud by mi balvany či kůra překážely ve švihu/postoji? Pokud ano, jednalo by se o závadu i kdyby tam mulčovací kůra nebyla?

Děkuji
Jan Mirvald

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jane.

Tuhle věc jen těžko pořešíme od stolu. Ano, v případě, že se jedná o "skulpturu", pak by to mohla být nepohyblivá závada. Ale na druhou stranu třeba jsou tam právě proto, aby ztížily hru na dané jamce. A pak by je správa hřiště v místních pravidlech nebo Soutěžní výbory ve stejném dokumentu mohly a měly definovat jako nedílnou součást hřiště.
Co se týká mulčovací kůry - tady je to stejné a pokud není celé místo definováno jako nepohyblivá závada nebo naopak nedílná součást hřiště, pak jednotlivé dílky mulče jsou volné přírodní předměty, tudíž je možno je odstranit ale nesmí se nám přitom pohnout míč.
Takže by bylo dobré na Alfrédově požádat STKáře o vyjasnění statusu Vámi popsaného místa.

Díky za dotaz, byť jsem se z logických důvodů víc konkrétně vyjádřit nemohl.
Hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019