Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

myší díry a nehratelný povrch obecně

A A A

Ještě jednou dnes zdravím Michaeli. Nemohu si pomoct, ale musím se zeptat. Nemáte nějaké konkrétní vodítko pro posouzení, zda míček leží v nebo na něčem nehratelném a je možný bezstrestný drop? Třeba jak hluboká musí být ta myší díra, jak velký musí být betonový blok či jak moc udusaná hlína na nemž leží míček, byť například uprostřed křoví, etc? Přijde mi, že někteří hrají jak míček leží a jiní, sotva se míček dotýká hlíny bez trávy hned beztrstně dropují...

děkuji, honza

Odpověď na dotaz


Dobrý den Honzo.

Mám. Myší díra je myší díra, o velikosti myší díry je bezpředmětné mluvit. Betonový blok je betonový blok a jeho velikost je právě tak irelevantní. Když myší díra nebo betonový blok překážejí v nápřahu, postoji nebo švihu, nebo když na nich nebo tak blízko, že se dotýká, leží hráčův míč, pak má dle Pravidel nárok na úlevu. V prvním případě je to od půdy v abnormálním stavu, ve druhém pak od nepohyblivé závady. Tedy jde o Pravidla 25-1. Půda v abnormálním stavu , a. Překážení, c. Míč v půdě v abnormálním stavu nenalezen a 24-2. Nepohyblivá závada , a. Míč v pohyblivé závadě nenalezen a. Překážení b. Úleva.
Od udusané hlíny automatický free-drop neexistuje. Ledaže takové místo označí za půdu v abnormálním stavu Soutěžní výbor.
No a to nejdůležitější. Když bude myší díra, betonový blok nebo půda v opravě překážet ale míč přitom bude nehratelný v křoví, pak hráč na úlevu nárok nemá, protože jeho rána je v takovém případě neproveditelná z jiného důvodu, než proto, že překáží myší díra. Když budu mít míč pět metrů vysoko na větvi stromu a přitom budu stát na myší díře, asi můžu těžko tvrdit, že mám nárok na drop...

Honzo snad snad Vám takový zkrácený výklad "filosofie" volných dropů pomůže.
Díky za dotaz a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019