Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nechtěné nalezení míče spoluhráčem

A A A

Dobrý den,
v rámci hry s kolegou se mi na tříparu nepovedla první rána, která šla někam do houští. Provizí jsem byl kousek od jamky a rozhodl jsem se první míč nehledat a vydal se rovnou ke greenu. Kolega to zřejmě nepochopil a vydal se míč hledat, čehož jsem si všiml až ve chvíli, kdy jsem byl na greenu a on na mě gestikuloval, že můj míč našel. Odpověděl jsem, že míč považuji za ztracený a dohrál jamku provizorním míčem.

Postupoval jsem správně?
Děkuji za odpověď.
Jirka

Odpověď na dotaz


Jirko dobrý den...

Nikoliv. Rozhodnutí 27-2c/2 žádá po hráči, aby v takovém případě identifikoval svůj míč a pokud je jeho, pak aby pokračoval ve hře míčem původním a zanechal hry míčem provizorním. Další Rozhodnutí 27/13 připouští variantu, že pokud hráč nečestně nebo nepoctivě odmítne identifikovat svůj míč, pak Soutěžní výbor, pokud je mu taková situace oznámena, může udělit trest DQ.

Považovat míč za ztracený nelze Jirko. Můžete ho ztratit v souladu s Pravidly, tedy pokud ho nenajdete do pěti minut, nebo pokud uvedete do hry nový míč nebo pokud zahrajete ránu provizorním blíž jamce, než je předpokládaná poloha míče původního. Žádná verbální definice neexistuje. Vše najdete v Pravidlech Pravidlo 27 | Ztracený míč, míč mimo hřiště; Provizorní míč, 27-1. Ztráta rány a vzdálenosti; Míč mimo hřiště; Míč nenalezen do pěti minut, c. Míč nenalezen do pěti minut, 27-2. Provizorní míč , a. Postup, b. Kdy se provizorní míč stává míčem ve hře, c. Zanechání hry provizorním míčem a hlavně v definici Ztracený míč

Doporučuji příště identifikovat míč a postupovat podle nálezu, tak je to fér.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019