Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hranice hřiště

A A A

Zdravím.
Moc díky za poradnu, pročítám ji pravidelně a postupně si zde ujasňuji pravidla.

Mám dva spolusouvisející dotazy: 1.) Podél fairway je značena hranice hřiště a za ní les. Pokud zahraji míč za úroveň posledního bílého kolíku, ale leží v lese za pomyslnou čarou, kudy by hranice hřiště pokračovala, jedná se o míč v autu, či ne?
2.) Pokud takovýto míč není v autu, ale skončí na cestičce protínající les, mám nárok na úlevu směrem zpět za cestu (samotná cestička byla z hrubého štěrku a míč ležel mezi kameny - nehratelné). Ovšem pokud bych takto dropoval, ocitl bych se ve zmíněném autu. Jak v daném případě postupovat?

Děkuji za odpověď.
Tomáš

Odpověď na dotaz


Tomáši dobrý den.

K bodu číslo 1: Vždy se bere jako pokračování spojnice dvou posledních kolíků a ta pak běží takzvaně "do ztracena". Pokud tedy nějaké kolíky nezavírají - neukončují aut v daném místě, zřejmě Váš míč byl v autu, protože linie běžela dál ve směru spojnice dvou posledních z nich. K bodu číslo 2: Tenhle popis mě trošku mate, ale mám k němu i tak vyjádření - pokud hráč bere beztrestnou úlevu - třeba od cesty - pak nejbližší místo úlevy nesmí být blíž jamce, v překážce (bunker, voda), na greenu no a taky nesmí být mimo hřiště. Hráč nesmí hrát z autu, pokud do něj zahraje, takže do něj logicky nesmí ani dropovat. Je potřeba najít takové místo, které tyhle podmínky splňuje. Pokud není hřiště správně připraveno, pak se může v některých situacích hráč dostat desítky metrů jinam nebo třeba taky jen a pouze zpět na místo, kde hrál původní ránu, protože situace v daném místě je neřešitelná...

Snad se v mé odpovědi vyznáte. Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019