Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Cvičné švihy a bag na jamkovišti

A A A

dobrý den pane rozhodčí,
nedávno jsem se někde v místních pravidlech dočetl, že se nesmí provádět cvičné švihy na odpališti. Nadto jsem se od greenkeepera dověděl, že nesmím chodit s bagem přes grýn. obojí je běžně k vidění v tv přenosech z golfových turnajů (tam bych předpokládal až úzkostlivé dodržování pravidel)- tak jak to tedy prosím je? (pokud to někde v pravidlech je tak jsem to prostě nenašel a omlouvám se za zdržování)

děkuji
Martin

Odpověď na dotaz


Martine dobrý den.

Určitě nezdržujete! Velká sada pravidel nebo norem chování na hřišti je součástí Etikety. Například v kapitole Péče o hřiště a odstavci Prevence zbytečného poškozování se dozvídáme odpověď na cvičné švihy a taky nepřímo dostáváme návod - ...dodržovat místní předpisy....
Vždy mám před očima třeba Michala Voigtse z Kunětické hory, kterého doslova napichuje na vidle, když vidí hráče s vozíkem křižujícího heavy roughy. A vůbec se mu nedivím, přestože nic o vozíku v heavy roughu v Pravidlech nenajdete.
No a k té televizi. Když profesionál (tedy aspoň tak tomu je na všech "velkých" túrách a s kolegou Jiřím Kubelíkem jsme měli stejné podmínky i na Czech PGA Tour) poškodí cvičným švihem zbytečně odpaliště nebo i plochu na hřišti (tak třeba jeden z českých hráčů si dal deset cvičných švihů v semiroughu na Čeladné při Euroepan Tour, přičemž - a to je důležité - řízky létaly všude okolo...), vystavuje se nebezpečí finanční pokuty. Je to o ohleduplnosti k ostatním spoluhráčům, greenkeeperům, majiteli... Snad jenom ještě k tomu přecházení greenu. Pro túry jsou greeny většinou válcované a tudíž tvrdší, mnohem tvrdší než pro běžnou hru. Takže je malá pravděpodobnost, že caddy s dvacetikilovým bagem po sobě zanechá stopy. Při běžném provozu jsou greeny mnohem měkčí a elastičtější a jejich poškození ve formě hlubokých stop po podrážkách bot hrozí mnohem víc.

Martine díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019