Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hranice greenu

A A A

Dobry den,

zelam nadalej vela trpezlivosti pri odpovediach a po case mam problem, ktory neviem vyriesit.

Na niektorych ihriskach neviem urcit hranicu greenu. Ide o pripad, ked medzi jasnym roughom alebo semi-roughom alebo foregreenom, je este jeden pas travy, ktory je mozno o 1-2mm vyssie posekany (aspon sa tak zda, niekde mozno je aj na rovnaku vysku) ako samotny neoddiskutovatelny green, avsak urcite je tento pas evidentne nizsie strihany ako semi-rough alebo fairway alebo este jedna "vrstva" foregreenu. Casto je to taka rovnomerna cca 50cm siroka obruba greenov, ktore je kosena zvacsa dookola celeho greenu, kdezto samotny green je koseny pozdlzne hore dole. Verim, ze sa da pochopit, co tym myslim.

Ako mam rozlisit, ci a kedy to je uz green a kedy to je myslene ako foregreen? Jasne, ked je to evidentne o par milimetrov vyssie nasekane, tak foregreen. Co ked je to sotva rozoznatelne (tie 1-2mm), alebo dokonca sa do zda rovnake dlhe, len to ma iny "feel" napohlad, kedze je to inak kosene ako zvysok greenu? Testovat to prstami na dlzku nemozem, lebo dve trestne...

Dakujem za radu,
Peto.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Peťo.

Vím, přesně, o čem mluvíte. A myslím, že o tom mají povědomí i další naši kolegové. Občas se stane, že hranice greenu není stoprocentně čitelná. Občas se stane, že mizí částečně.
Já mám k tomu jen jeden návod. Konec konců stejně postupujeme ve stejné situaci i my, rozhodčí. Najít místa, kde je green aspoň částečně čitelný. Ekvidistančně se dokážete dotat do odhadu, kudy by asi green "probíhal", kdyby jeho hranice byla normálně čitelná.
Je to přesně ten moment, kdy by se mělo postupovat v souladu s "Právem a ctí"...

Bohužel k tomu neumím víc říct Peťo. Hezkou hru a snad už v takové situaci nebudete ani Vy, ani ostatní hráči.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019