Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úprava handicapu ze zahraničí

A A A

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jak to funguje s úpravou handicapu ze zahraničí? (Konkrétně Skotsko). Za nedlouho bych chtěl s přáteli hrát hřiště která mají v požadavcích nižší handicap, než je můj neaktivní handicap. Hrát chodím, avšak už druhým rokem se mi nepodařilo v Česku odehrát 4 hry na udržení / aktivování / zlepšení handicapu. Je možné počítat hry ze zahraničí? Jestli ano, jaké kritéria musí taková hra splňovat? Také jsem slyšel o různých akreditovaných systémech (The Golf Club Great Britain Handicap Scheme), kde pošlete posledních pár her a oni podle toho udělají handicap.

Předem děkuji za odpověd.

Lukas Richter

Odpověď na dotaz


Dobrý den Lukáši.

V první řadě si musíme říct, že každému hráči spravuje HCP jeho národní autorita. Tedy ve Vašem případě Česká golfová federace. ČGF všem vým členům spravuje HCP podle normy stanovené EGA. Ostrovy jedou podle jiného systému a byť jsou oba provnatelné, jsou rozdílné.
Výsledky ze zahraničních hřišť; pokud hrajete turnaj na úpravu HCP a přivezete adekvátní score kartu (tedy správně vyplněnou a podepsanou) nebo aspoň její kopii, kopii výsledkové listiny a hlavně tabulku s ratingem hřiště a tohle všechno předáte předsedovi STK svého domovského klubu, pak on je ten, kdo Vám HCP manuálně na serveru upraví, stejně jako to dělám pro členy České asociace hendikepovaných po jejich návratu z turnajů EDGA v zahraničí, kde nás tak skvěle a mnoho let reprezentují.

Díky za Váš dotaz a doufám, že Vám odpověď pomůže.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019