Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Slapy jamka č.9 hra driverem

A A A

Dobrý den Michaeli ,
v roce 2012 jste již odpovídal na dotaz zákazu hry driverem na jamce č.9 na Slapech a to že to není možné. Situace se stále nezměnila a všichni zaměstnanci si stále trvají na tomto zákazu. Psal jste, že se pokusíte oslovit STK ČGF. Je k této problematice nějaké vyjádření jak STK tak klubu?
Když bych zahájil(nestalo se-neni potřeba) na této jamce hru driverem a byl přistižen :-))) a dle místního pravidla ???? bych měl být diskvalifikován, mám někde dovolání a jak postupovat?

Díky za odpověď i Vaši poradnu
Jiří Babor

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jiří.

Víte, STK ČGF toho moc nezmůže. Ne, že by byla slabá ve znalostech a argumentaci, ale pokud si majitel nenechá něco vymluvit nebo vysvětlit, pak je těžké s tím na "oficiální" úrovni něco udělat. Já osobně jsem se pokoušel tuto nesmyslnou situaci vysvětlit jednomu ze zástupců managementu při určité příležitosti a setkal jsem se, řekněme, s hlubokým nepochopením a dokonce mi bylo naznačeno, že jsem svým tehdejším příspěvkem do Poradny Slapy poškodil. Také jsem dostal email od dalšího člena managementu, a to s žádostí, abych "jako nejvyšší rozhodcovská autorita okamžitě inicioval změnu Pravidel golfu" (přesná citace a taky a pěkná hloupost, už proto, že nejvyšší pravidlovou autoritou - aspoň pro mne - je Pravidlová komise ČGF v čele s jejím předsedou Daliborem Procházkou). Na moji odpověď, ve které jsem vysvětlil, jak funguje konstrukce Pravidel a jak probíhají jejich změny jsem už odpověď nedostal...

Je to složitá situace, která vyvolává zbytečně spoustu nervózních reakcí. Při fíčkovém provozu bych určitě byl schopný zákaz akceptovat (on je totiž mimochodem děsně legrační v tom, že se nemovitost, tímto zákazem chráněná, dá zasáhnout i trojkou dřevem...).
Při hře na úpravu handicapu, bych na takový zákaz kašlal. Není možné pro turnaj Pravidla golfu měnit, vypouštět nebo vytvářet nová a to se týká i Místních pravidel. A pokud by mi někdo zavedl třeba DQ, pak bych se obrátil na STK ČGF a ve hře by - podle mne - měla být otázka odebrání normy hřiště a zákazu hry na úpravu handicapu.

Jiří hezkou hru a snad se po téhle odpovědi něco pohne směrem ke golfu.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019