Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Forcaddy

A A A

Dobrý den,
na českých hřištích se stále setkávám u dětských turnajů s pojmem Forcaddy. Hledal jsem pro tento pojem oporu v pravidlech, ale ani v českých, ani v anglických se tento termín nevyskytuje. Pak mi někdo řekl, že je to takový český výmysl.

Můžete mi prosím tento termín vysvětlit a jeho funkce a možnosti?
Děkuji O. Marek

Odpověď na dotaz


Dobrý den pane Marku.

Rozhodně tento termín nenajdete v Pravidlech, ale rozhodně nejde o český výmysl. Pojďme na to:
Vzhledem k tomu, golfové míčky byly drahé, hráči zaměstnávali "Forecaddies". Ti byli pověřeni stát v místech, kde míč mohl přistát a snížit tak počet ztracených míčů. Tak je tomu na velkých, převážně profesionálních, turnajích i dnes.
Pravidla Thistle Golf Clubu z roku 1824 obsahují rozhovor, který vedl "mladý pan Tytler z Woodhouselee, starožitník v Edinburghu", s Andrew Dicksonem, když řekl, že tuto roli plnil pro vévodu z Yorku v roce 1681.
Dickson tedy provozoval činnost, která se dnes běžně nazývá Forcaddy.
Je pravděpodobné, že hráči zvolali "Forecaddie!", aby své "hledače", kteří vždy byli v určité vzdálenosti vpředu, upozornili na skutečnost, že se chystají odehrát. A časem toto bylo zkráceno na "Fore!"

Tolik citace ze skotské golfové historie.

Forecaddy i dnes především pozoruje míče a zabraňuje jejich ztracení, tak, aby hra byla plynulá, pomáhá s bezpečností tam, kde jsou slepé dopadové zóny jamek a není vidět, jestli skupina vpředu už tuto oblast opustila. Jako tomu bylo například tento týden na Ypsilonce, kde při MMČR dvojic mid-amatérů dva forkedíci přesně takto působili na jamkách číslo deset a patnáct (ještě jednou díky moc panu Martiníkovi i Martině!!!). Samosebou, že takhle mohou fungovat i diváci, rodiče, přátelé, fanoušci...

Tak jsme v tom snad udělali trochu jasno. Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019