Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

špatné markování

A A A

Dobrý den, pane Jone,

mám otázku k případu špatného markování míče. Hráč prováděl jakoby rychlé ledabylé markování tím způsobem, že míč sbíral za chůze poměrně dlouhým pohybem paže ve směru k jamce, přičemž nejdříve sebral míč, ruka s míčem pokračovala těsně nad greenem k jamce, z ruky následně o kousek dále upustil markovátko. Odhadem takhle při každém markování "ušetřil" nějakých 20 cm...
A můj dotaz je k ohodnocení/řešení tohoto prohřešku:
a) pokud takto z vylepšené polohy hráč zahraje další úder nebo údery při více puttech
b) pokud hráč je po tomto svém markovacím pokusu upozorněn a chtěl by tedy situaci napravit - není ovšem jasné, kam přesně by vlastně míč měl vracet, když jeho skutečná poloha nebyla označena a odhadovat, že to bylo "asi tak někde tady" mi nepřipadá možné. Co tedy s tím?

díky a zdravím Vás
Karel Novotný

Odpověď na dotaz


Dobrý den Karle, i já Vás zdravím.

Začnu - netradičně - od b); Pokud by byl hráč upozorněn a rozhodl by se vše napravit, pak se místo, kam bude míč vrácen, skutečně (a to v souladu s Pravidly) odhaduje.
A teď k první části dotazu; Rozhodnutí 20-1/20 řeší prakticky přesně tento případ. V odpovědi říká, že v každém takovém případě, kdy hráč označí nepřesně - nedostatečně přesně pozici míče (a v tomto Rozhodnutí se mluví o dvou palcích, ne o 20 cm) - dostane jednu trestnou a musí míč vrátit na původní místo.
Pokud ale hráč vrátí míč (jak jsem z dotazu pochopil) před markovátko pohozené o 20cm blíž jamce a zahraje z tohoto místa ránu, pak porušil Pravidlo 20-7. Hra z nesprávného místa , c. Hra na rány, nedostane zpětně výše zmíněný trest jedné trestné rány ale v souladu s Pravidlem 20-7 dostane rovnou dvě.

Snad se, Karle, už s takovým chytrákem na hřišti nepotkáte... Hezkou hru!Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019