Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hranice hřiště / nepohyblivá překážka

A A A

Dobrý den,
mám na Vás další dotaz.

Na hřišti Botanika došlo k situaci, kdy míč ležel v blízkosti ohrady, která určovala hranici hřiště a byl ve hře. Tento míč byl ovšem nehratelný. V místních pravidlech mají ohrady uvedené jako nepohyblivé překážky a dle výkladu místního maršála následuje free drop. Dokonce poznamenal, že všechny ohrady na tomto hřišti jsou hranicemi hřiště a všechny jsou zároveň nepohyblivé překážky.

Zajímá mě, jestli ohrada může být místními pravidly vedena zároveň jako hranice hřiště a nepohyblivá překážka.
Osobně se domnívám, že maršálův výklad je nesprávný a pokud jsou všechny ohrady zároveň hranicemi hřiště, pak je jejich uvedení jako nepohyblivé překážky matoucí a zbytečné. Vycházím rovnou z definice "mimo hřiště", kde je uvedeno: "Předměty, které vyznačují území mimo hřiště, jako stěny, ploty, kolíky a zábradlí, nejsou závady a jsou považovány za pevné."
Beztrestná úleva proto podle mě není možná. Třeba se mýlím.

Děkuji za odpověď a přeji hezké léto, Martin Suchý

Odpověď na dotaz


Martine dobrý den.

Ani v tomto případě se nemýlíte.

Postup nařizovaný místními pravidly je v rozporu s Pravidly golfu a proto není možné jej aplikovat. Maršálův výklad místních pravidel byl - vzhledem k jejich (špatné) formulaci - správný. To ale nic nemění na nepřípustnosti této situace.
Dodatek I – Místní pravidla; Podmínky soutěže Část A | Místní pravidla - a pro jistotu v plném textu i sem, do odpovědi:
Podle Pravidla 33-8a může Soutěžní výbor vytvářet a zveřejňovat Místní pravidla, která se týkají místních neobvyklých podmínek, pokud jsou tato Místní pravidla v souladu se zásadami ustanovenými v tomto Dodatku. Podrobné informace ohledně přijatelných a zakázaných Místních pravidel jsou navíc uvedeny v „Rozhodnutích o Pravidlech golfu“ (Decisions on the Rules of Golf) u Pravidla 33-8 a v „Průvodci pořádáním soutěží“ (Guidance on Running a Competition). Jestliže místní neobvyklé podmínky překážejí řádné hře a Soutěžní výbor pokládá za nezbytné pozměnit některé Pravidlo golfu, musí k tomu získat souhlas R&A.

Takže opět po krátké době připomenutí - Pravidla golfu nejsou jen Pravidla od čísla 1 do čísla 34, ale (a to prosím hlavně) definice, etiketa, podmínky soutěží, místní pravidla, technické dodatky a amatérský status.

I Vám Martine hezké léto a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019