Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Umístění hrábí.

A A A

Dobrý večer pane Jon.
Nejprve musím Vaši poradnu pochválit, jako velice přínosnou a poučnou. V jedné z Vašich odpovědí, která se však netýká pravidel, bych ale polemizoval. Týká se umístění hrábí mimo bankr a to z více důvodů, jak jste v jedné odpovědi uvedl.

Hraji golf více jak 40 let a vždy se hrábě umísťovaly v bankru a to tak, že tyč směřovala k jamce a to proto, že takto hrábě nejméně ovlivňují hru. Maximálně na ně může dopadnout míček a vyskočit na grýn. A samozřejmě s tím i počítala pravidla - "dotýká-li se míč hrábí v bankru, lze je odstranit a pohne-li se při tom míčem umístí se beztrestně" atd. Naopak, při umístění mimo bankr hrábě hru ovlivňují a to významně, na př. zabrání míči v cestě do bankru, nebo naopak srazí míč do bankru, který by proběhl mimo. Nikdo mi toto přesvědčení nemůže vyvrátit, neboť denně vidím míčky opřené o hrábě položené před bankrem. Jinak s Vámi ve všem absolutně souhlasím a přeji hodně zdaru.

Zdraví Bohouš Pospíšil.

Odpověď na dotazDobré ráno Bohouši

Moc si vážím Vaší pochvaly v úvodu. Od hráče Vašich kvalit a zkušeností zní dvojnásob příjemně.

A k věci samotné. Hrábě tuhle polemiku vyvolávají velice často. Na školení rozhodčích se tímto tématem v podobném duchu zabýváme taky. Určitě mi jako velice zkušený hráč potvrdíte, že golf není spravedlivý sport... Kolik super ran odrazily springlery do vodních překážek těsně vedle greenu, kolik vynikajících záchranných ran z roughu odrazila poslední tenoučká větvička do bunkeru. V předchozích tématech s hráběmi v hlavní roli jsem rozebíral velice nešťastnou polohu, kdy se (díky špatnému umístění hrábí) hráč dostane do neřešitelné situace a MUSÍ si připsat trestnou ránu, což v golfu považuji za mnohem, ale mnohem větší nespravedlnost, než míč odražený mimo bunker, na green nebo naopak do bunkeru. Koneckonců Hanka mi to v dalších díle poradny potvrdila a to v dotazu "Ještě jednou hrábě".

Mám za sebou dva dny s greenkeepery na pravidelném semináři společnosti Ittec na Kunětické hoře. Mimochodem neskutečně poučné a přínosné dva dny. Na tomto semináři jsem mluvil také s členem Výkonného výboru ČSG a členem vedení FEGGA Kamilem Pečenkou, který se třeba o možnosti umístění hrábí rovněž zmiňoval. Jedním z posledních vynálezů, který by všechny diskuze ukončil s elegancí sobě vlastní, je zařízení umožňující zasunout hrábě na výšku do země do zapuštěné "krabice", která je uzavřena deklíkem. Hráčovu hru tak ovlivňuje jenom ten dekl.

Nicméně dnes je asi úplně nejlepší poloha hroty daleko v bunkeru a násada na drátěném trnu (investice v řádech korun) umístěném těsně mimo bunker. Tak hrábě budou nejméně ovlivňovat hru a snad i nutit hráče vracet je "na původní místo". Souhlasíte?

Příjemné svátky a pokud ještě vyrazíte do hry (mně čeká zítra Ryder Cup na Nové Americe ;o), tak hezkou hru! A díky za polemiku!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019