Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

pořadí jamek

A A A

dobrý den,
stala se mi nedávno taková poměrně těžko uvěřitelná věc - povedlo se nám "přeskočit" jednu jamku a zahráli jsme ji až jako poslední v pořadí. Jak takovou situaci řešit podle pravidel. Podotýkám, že z každého odpaliště jsme hráli na příslušné jamkoviště.
Podle kterého pravidla se toto posuzuje. Slyšel jsem už dva (bohužel naprosto protichůdné názory, a bohužel od lidí u kterých obou bych čekal výbornou znalost pravidel)

děkuji
Martin

Odpověď na dotaz


Martine dobrý den.

O Vaší "neuvěřitelné věci" se zmiňuje Rozhodnutí 11-5/1. Příběh sice zní malinko jinak, ale podstata zůstává naprosto identická: ?:Ve hře na rány hráči dokončili 11. jamku a pokračovali hrou z odpaliště patnáctky. Po drivech na šestnáctce si před druhými ranami uvědomili svoji chybu, vrátili se na dvanáctku a dokončili chybějící jamky...
O:...jakmile hráči zahráli z odpaliště jamky číslo šestnáct, zahráli z následujícího odpaliště aniž by opravili svoji chybu. Proto měli být Soutěžním výborem diskvalifikováni.


To je i Váš případ. Pokud jste ovšem hráli Stableford, pak nám poradí Pravidlo 32-2. Tresty diskvalifikace , a. V soutěži - jestliže jste tento postup "vyrobili" omylem a nebyla za ním žádná dohoda o nedodržování Pravidel, pak si prostě přeskočenou jamku škrtnete a odevzdáte kartu bez výsledku na této přeskočené jamce. Jestliže jste ale podepsali na kartě na přeskočené jamce výsledek, který Vám dal bod nebo body, pak budete DQ z celého turnaje za porušení Pravidla 6-6. Výsledky ve hře na rány, protože Pravidlo 32-2a tuto diskvalifikaci z turnaje v takovém případě ukládá.

Martine snad jsem to napsal srozumitelně a taky doufám, že aspoň v jednom případě bylo navrhované řešení identické... :)

Hezkou hru na všech jamkách ve správném pořadí!

Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019