Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Měřidla

A A A

Dobrý den pane Michaeli,

připojuji se k mnoha děkujícím za Vaše odpovědi a poradnu celkem, protože je určitě potřebná. Nemám dotaz, ale vyjádřím se k nekončící diskuzi na téma „měření.“

Hrál jsem na turnaji, kde bylo „povoleno!“ Startovní listina, upravená „na poslední chvíli,“ nám do flightu singlistů přidala hráče s „vyšším středním hcp“ a s měřidlem... Nebudu zdlouhavě popisovat to doslova utrpení, které jsme s tímto hráčem prožili. Koukali jsme nechápavě na sebe, kdy on více „měřil a dlouze řešil“ jasné věci i vzdálenosti, než by se pokoušel hrát golf. Hra pro nás, vlastně pro všechny ve flightu, začala jít někam stranou...

Proto říkám měřidla ano, ale zásadně a pouze na tréninková kola. Zde si hráč může ověřit svoje schopnosti odhadu vzdálenosti, případně se v této činnosti zdokonalovat. Ale při soutěžním golfu je použití měřidel (i když jen při některých akcích, sic!) velká chyba a nechápu, proč je to povoleno vůbec?! Myslím, že součástí golfistových komplexních dovedností musí být prostě i schopnost umět odhadnout vzdálenosti. Golf je souboj člověka s hřištěm samotným, tedy s přírodou a technika už je tam „nějak“ navíc.

Mám totiž obavu, že lidstvo je nepoučitelné a užívání techniky může v některých směrech i přecenit. Co si budeme povídat, je to „kšeft“ výrobců a ti chtějí proniknout do všech odvětví. V některých z nich se škodlivost techniky zpočátku nejeví jako fakt, ale postupem času? Důkazem může být zvýšené procento obezity a nepohyblivosti mezi mládeží, neustále a hojně používající všechny existující komunikátory ve stavu statickém. Objektivně to, myslím, vidíme každý kolem sebe...
Mám obavu, že obdobným vývojem může golf, nejkrásnější sportovní hra člověka, skončit v podobě, že si „hráči“ donesou na týčko robota, měřidlem zjistí vzdálenost, upevní k robotovi vybranou hůl a odpálí. Zmáčknutím knoflíku...

Miroslav.

Odpověď na dotaz


Pane Miroslave dobrý den.

Můj názor jsem už vyjádřil v této poradně a na jiných, i oficiálních místech vícekrát. Ten Váš tedy ponechám bez dalšího komentáře. S doplňkem, že se mi strašné moc líbí Váš závěr! :)

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019