obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hra z vodní překážky

A A A

Dobrý den,
už předem jsem velice zvědav na vaši odpověď. Už dlouho mě to zajímalo a konečně jsem si našel čas Vám napsat.

Mám tady nachystané dvě videa. Obě dvě mají společné to, že v akci budou hráči PGA Tour, hrají s vodní překážky, na stejném hřišti Harbour Town Golf Links, turnaji, dokonce na stejné 18. jamce a taky oba v play off.

Na tohle první video se podívejte od času 3:10, kde bude hrát Jose Coceres. https://www.youtube.com/watch?v=lc5tSQ7XAKk

Ve druhém videu bude hrát Brian Davis a od času 1:28. https://www.youtube.com/watch?v=5lC_8YHCBQ4

Narážím na to, že je podle mě evidentní u prvního případu a u druhého ze zpomaleného záběru, že se oba dotkli při nápřahu něčeho.

Brian Davis sám přizval rozhodčí a upozornil na to a dostal 2 trestné rány.

Tak se tedy ptám, jaký byl rozdíl v tom, že Jose Coseres se dotkl také, ale potrestán nebyl a turnaj vyhrál. Není žádný útok na tohoto hráče (mimochodem to byla fantastická záchranná rána), ale jenom jde podle mě o stejnou situaci, nicméně jinak vyřešenou.

Děkuji Vám za odpověď

Odpověď na dotaz


Dobrý den Ondřeji

Odpověď je víc než prostá:
Coceres se dotkl rostoucích stébel trávy, zatímco Davis se dotkl volného přírodního předmětu. Takže rozhodně nejde o stejnou situaci. Zatímco Davis byl potrestán za porušení Pravidla 13-4. Míč v překážce; Zakázané úkony, konkrétně písmena c), pak u Cocerese jde o poznámku pod Pravidlem 13-4, která povoluje hráči dotknout se při založení nebo při nápřahu ...trávy, křoví, stromu nebo jiné rostoucí rostliny.

A to je ten rozdíl. Oba se dotkli něčeho, ale oba se dotkli rozdílných věcí. Nejde o stejnou situaci a je řešená správně.

Snad vás odpověď, na kterou jste byl zvědavý, uspokojila...

P.S.: Před Davisem smekám tak hluboko, jak jen to jde...


Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018