Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Provizorní míč

A A A

Dobrý den,

Na úzkém tříparu jsem odpálil doleva, kde byl les, podél lesa červená voda, tzn. míček ve vodní překážce. Protože jsem trefil strom nebyl jsem si přesně jistý kde míček je a kde překročil vodní překážku, zahrál jsem tedy provizi z odpaliště a vydal se hledat ztracený míč. Míč jsem našel, můžu prohlásit tento míč za nehratelný ve vodní překážce (musel bych se vyhrát z překážky a pak třetí ránou na green) provizorní míč již ležel na greenu. Nebo to není možné, protože druhý míč byl prohlášen jako provizorní a pokud je první míč hratelný (na nehratelnosti se musí shodnout všichni spoluhráči) musím pokračovat původním míčem.

Předem děkuji
S pozdravem Luděk

Odpověď na dotaz


Dobrý den Luďku.

Předminulý týden jsem bohužel musel diskvalifikovat jednoho z hráčů v Řecku v situaci, kdy uvedl do hry nový míč (nehrál provizorní) a jamku dokončil s původním, protože ho našel.
Ve Vašem případě je to obráceně. Zahrál jste provizi (vypadá to, že zcela oprávněně, protože míč mohl být ztracen mimo vodní překážku) a pak jste našel původní míč. V tomto případě musíte pokračovat dál ve hře/řešení původním míčem.
Jinak má trochu zmatek v terminologii, kterou jste použil. Takže;
1) Ve vodní překážce nemůžete prohlásit míč za nehratelný. Buď jej můžete hrát jak leží, nebo s trestnou vzít úlevu od vodní překážky.
2) Výše uvedené znamená, že nemusíte hrát z vodní překážky, můžete se s trestnou vydropovat.
3) O tom, zda je míč nehratelný, NEROZHODUJÍ ŽÁDNÍ SPOLUHRÁČI! - to je vždy jen a pouze na hráči, aby rozhodl, zda je jeho míč nehratelný...
4) Opakuji; pokud najdete původní míč, musíte přestat hrát provizorní a řešit míč původní - buď ho hrát nebo dropovat nebo se třeba i vrátit zpátky na původní místo (což smíte udělat vždy).

Snad je to jasné Luďku, díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019