Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

úleva od nepohyblivé překážky - Mstětice jamka č. 8

A A A

Dobrý den, pane Jone,

míček skončil po odpalu na ostrůvku výše uvedené jamky, cca půl metru od okraje (od palisád), na foregreenu. Palisády vadily v odehrání míčku směrem na jamku. V odehrání míčku ve směru kolmém (tj. ne přímém na jamku) nevadily. Spoluhráč, místní člen s nízkým HCP, si od závady ulevil s odvoláním na místní pravidlo, které palisády na jamkovišti č.8 prohlašují za nepohyblivou závadu. Postupoval správně? Já myslím, že ne, neb míček nebyl na greenu = neměl nárok na to hrát přímo na jamku.

Děkuji za vyjasnění.
S pozdravem Jaroslav Strnad

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jaroslave.

Jakmile jakákoliv nepohyblivá závada vadí, pak je vždy rozhodující směr hry. Pokud tedy hráč bude chtít úlevu od cesty ve chvíli, kdy na ní bude stát a přitom zcela nesmyslně mířit do autu místo "do hry", pak úlevu nedostane. Jestliže hráč zaujme férový postoj a namíří "logickým směrem" (nemusí to být na jamku ale očekával bych, že o to se všichni vždy snažíme) a přitom mu bude něco překážet, pak úlevu zcela jistě získá.
Nic není nikde psáno o tom, jestli někdo má nebo nemá nárok mířit nebo nemířit na jamku na greenu nebo mimo něj. Naopak, zásadou číslo jedna je určitě vždy na jamku mířit. Pokud mě ale naopak bude někdo přesvědčovat, že chce úlevu ve chvíli, kdy bude mířit na jamku z hustého lesa a přitom ve směru hry bude dvacet vzrostlých stromů, pak mu tento směr hry "nesežeru" a úlevu nedostane. Ve Vámi popsaném případě hráč zcela určitě čerpal úlevu oprávněně.

Díky za dotaz a hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019