Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Měření teploty etc. etc.

A A A

Dobrý den - bude to takový dotaz nedotaz:...
V jedné z odpovědí píšete: "...máte-li hodinky, které měří teplotu a kouknete se, kolik je hodin, jste DQ.." Na turnajích čgf...na lize, na MIDech...mají startéři na prvním abšlágu velmi často ostentativně opřenou velikou digitální meteostanici...je tam samozřejmě čas, aby mohli penalizovat opozdilce..ale samozřejmě také veškeré meteorologické údaje. V nepřehlédnutelné velikosti. Pokud by se tedy kdo z hráčů po prvním odpalu, když na cestu přeje startér hezkou hru, juknul na ty "hodiny" - tak si rovnou může sbalit fidlátka. Noo, moc logiky pak umístění takovéhoto zařízení asi nemá??
..a ještě si dovolím jemnou polemiku s těmi měřáky- ať už lasery, nebo aplikacemi. Myslím si, že jejich užívání je jednou z možností při odstraňování strašlivého nešvaru na našich hřištích- pomalé hře. Když si vezmu, jak se ještě před pár lety krokovalo od kolíků, pak se dlouze hledělo do pin pozic..tahkle juknu do laseru, popadnu hůl a během chvilky je odehráno. Když by rozdíl času činil díky tomu 25 vteřin na ránu a člověka, tak při řekněme 20 ranách, kdy je během kola třeba měřit, je to přes osm minut na hráče, tedy více jak třicet minut na flajt..což je, myslím, víc než dost.Já bych se naopak přimlouval za jejich plošné povolení..právě z důvodu zrychlení hry.

Petr Hoček

Odpověď na dotaz


Petře dobrý den.

Rychlá a jednoduchá odpověď: "ostentativně opřené hodiny" na startu jsou obecnou informací pro všechny, kdo jím procházejí. Mít svoje vlastní hodinky s teploměrem na ruce je trestné podle Pravidla 14-3 a jediným trestem za získání takové informace je DQ.

O měřácích, jejich užitečnosti a tolik "propagovaném", až úžasném přispění tempu hry se už opravdu nebudu nijak do šíře zmiňovat. Na Ypsilonce jsem žádné zrychlení hry nezaznamenal, ať už v případech jednotlivců nebo celého startovního pole. Při CGAT hráli hráči s měřáky stejně rychle jako ti bez nich, orientační měření času, které jsem si dělal jen pro sebe, vyplodilo jasné závěry. A o tom, kolik času ztrácejí ti, kdo s měřákem zacházet neumí, komu se třesou ruce nebo prostě a jednoduše měří blbosti... Jediné, co jsem ochoten připustit, je, že jsou možná hráči s měřáky méně unavení. Ale to opravdu snad jenom pro pobavení...

Petře díky a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019