Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Rada na odpališti

A A A

Dobrý den pane Jone,
nejdříve velké poděkování za Vaši golfovou osvětu.

Dovolím si mít jeden dotaz navazující na Vaši odpověď z 21.5.2014, týkající se rady po odehrání čipu v okolí greenu. Zde jste odpověděl, že po odehrání čipu již nejde o radu, protože do stejné situace se již hráči nedostanou.
Jak se ale zachovat v případě, kdy v prvém kole na tříparové jamce na devítijamkovém hřišti by si po odehrání rány (z tee) hráči ve flightu sdělili jakou holí ránu ( + - na green) zahráli. Protože je čeká víceméně stejná rána ve druhém kole, považoval bych to v tomto případě za radu (za dvě!.) Nebo se mýlím a platí, že za cca dvě hodiny, kdy se dostanou na stejné odpaliště, jsou již zde jiné podmínky (vítr, sluníčko.....) a nejde tudíž o stejnou situaci jako byla v prvém kole a vše je bez trestu?

Děkuji za odpověď.
Zdeněk K.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Zdeňku.
Poděkování znovu letí hlavně panu Ivanu Paggiovi, který Poradnu rozdýchal.

Co se týká rad na devíti jamkovém hřišti, pak platí vaše "zmýlená" a Pravidla jsou postavena v přesné, nebo podobné logice, jaké jste se prakticky dotkl v závěru dotazu. Když budu procházet podruhé přes stejnou jamku, sice bude pořád navrtané na stejném místě a odpaliště bude taky identické, ale má se za to, že se mění teplota, síla a směr větru a další povětrnostní podmínky, pak taky natýčkujete trochu jinde (třeba ne...), Vaše fyzické předpoklady pro ránu budou v té chvíli lepší nebo horší (záleží na fyzičce) a to nemluvím o psychice, která může být o 180° jinde proti prvnímu průchodu.
Takže pokud někdo v první devítce na devíti jamkovém hřišti po odehrání rány položí otázku "Čím jsi to hrál?", pak to ve vztahu k druhému průchodu toutéž jamkou ve druhé devítce není považováno za radu.

Díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019