Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Obsluhování praporkové tyče

A A A

Dobrý den,
Hrál jsem letos HCP turnaj a měl jsem ve flajtu jednoho mladého nervózního „bombera“, který by rád zahrál solidní výsledek, ale jaksi se mu nedařilo.

Jsem již seniorského věku, alespoň co se golfu týče, nicméně jsem nelenil a aktivně obsluhoval praporkovou tyč na každé jamce. Dopatoval jsem většinou první, zvedl praporkovou tyč ze země, držel ji vodorovně se zemí a klidně čekal, až spoluhráč dohraje svůj pat. Vlajka se mírně třepetala ve větru a na jedné z jamek mě spoluhráč „bomber“ slovně osočil, že „vytvářím napětí“, že ta vlajka jej ruší. Jsem odchovaný brněnským automotodromem, takže mě jen tak nic nerozhází, co se hluku týče, ale jeho reakce mě přece jen trochu překvapila.

Existují prosím nějaká obecně platná pravidla, nebo zvyklosti, jak praporkovou tyč držet, či nedržet?

Děkuji za odpověď a zdravím
Vlastimil

Odpověď na dotazZajímavý dotaz, díky.

Odpověď na něj, Vlastimile, je jednoduchá. Sáhneme si pro ní tentokrát do tolik opomíjené oblasti:

ETIKETA
Ohled na ostatní hráče
Žádné rušení ani rozptylování
Hráči by měli za všech okolností brát ohledy na ostatní hráče na hřišti a neměli by je vyrušovat v jejich hře pohybem, mluvením nebo zbytečným hlukem.

Umím si představit, že způsob vyjadřování zmiňovaného chlapce vyvolal mnohem větší "husto" ve flightu, než třepetající se valjka. Nicméně pokud někomu něco vadí a umí to vyjádřit kultivovaně a jasně, pak určitě ani Vy Vlastimile,stejně jako já nebo kdokoliv jiný, nebudeme váhat a vlajku sklopíme buď praporkem k zemi, nebo jí (po vzoru kedíků na túrách) chytíme na tom konci, kde je praporek tak, že jej omotáme okolo tyče nebo prostě sevřeme v dlani a nepustíme, dokud není tyč zpátky v jamce.

Díky za otázku!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019