Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Podzimní golf

A A A

Dobrý den,
Je podzimní počasí a s tím spojené golfové radosti, které mám někdy komplikují pravidlový život.
A nyní k dotazům.

1) Na grýnu je napadáno mnoho listí, bránící patování. Mohu toto listí odmetat za pomoci ručníku, tak jak jsem to kdysi viděl na PGA Tour, nebo musím sbírat, či odstraňovat listy rukama?

2) Na grýnu jsou hromádky hlíny vytlačené „podzemní havětí“ a jeví se, že pevně ulpívají na povrchu grýnu (jedná se o veřejné hřiště a podzimní údržba již není tak pravidelná jako obvykle). Mohu tyto hromádky hlíny odstranit například nohou, nebo zatlačit patrem, nebo vypíchnout vypichovákem, nebo jinak odstranit?

Děkuji za odpovědi a zdravím
Vlastimil

Odpověď na dotazVlastimile zdravím Vás!

Odstraňovat volné přírodní předměty na jamkovišti lze skutečně třeba i ručníkem do strany. Pravidlo 16-1 v bodě a) Dotknutí se dráhy patu říká že;
Dráhy patu se nesmí nikdo dotknout s výjimkou následujících případů:
(i) hráč smí odstranit volné přírodní předměty, aniž by při tom cokoli stlačoval. A na vysvětlenou je tady i Rozhodnutí 16-1a/8, které na otázku Smí hráč odstranit volné přírodní předměty tak, že je smetá stranou čepicí nebo ručníkem? odpovídá zcela rezolutně a jednoznačně Ano, pokud nic nestlačí.

No a tím otevíráme i odpověď na druhou otázku. Protože písek a volná zemina jsou volnými přírodními předměty pouze na jamkovišti, smí hráči opět odstranit takové hromádky stejně jako listí nebo jiné volném přírodní předměty. Ovšem opět pouze tak, že přitom nesmí nic stlačit, tedy nejlépe do strany. Rozhodně tedy ne zatlačit putterem a ani vypíchnout vypichovátkem. Díky za otázky a přeji příjemný podzim!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019