Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Opět měřící přístroje

A A A

Dobrý den!
Budu opakovat poděkování většiny tazatelů za skvělou pravidlovou poradnu, jelikož pochvala není nikdy zbytečná a navíc je míněna upřímně. Pár dotazů už jsem vůbec nemusel vznést, protože si stačilo pročíst ty staré a bylo hned jasno.
Mám čerstvý zážitek a moc se divím, že neustále existuje špatný názor, že: "Měřící přístroje se nesmějí používat, jen když je jejich používání v propozicích turnaje výslovně zakázáno!"
Myslel jsem, že už je to snad každému jasné. Je to přece přesně naopak.

A nyní k dotazu: Příklad: V propozicích hcp dne není uvedeno povolení k používání dálkoměrů, ale spoluhráč se před prvním odpalem zeptá člena soutěžního výboru, jestli může dalekohled používat, načež dostane kladnou odpověď. Nenastane ale problém v případě, že jde, dejme tomu, o poslední skupinu a v průběhu turnaje, nebo i po jeho odehrání se zjistí, že o povolení nevěděli všichni zúčastnění a tím mohli být znevýhodněni? Díky!

Váš věrný čtenář a skoro krajan.
Vít B.

Odpověď na dotaz


Zdravím pane Víte!

Úvodem díky moc za pochvalu, která patří z velké části panu Ivanu Paggiovi za nápad a jeho realizaci.
Vítku máte naprostou pravdu. Přesně takhle obráceně je to všechno vnímáno, koneckonců viz. předchozí dotaz, kde v odpovědi panu Mirkovi píšu totéž, byť jeho související dotaz byl položen jinak.

Pokus by se stala situace tak, jak ji popisujete, apk existuje jen jedno jediné východisko - zrušit kolo...
Pokud by to byl jednokolový turnaj, pak by tím došlo ke zrušení celého turnaje. Je to jediné řešení v situaci, kterou správně definujete jako zvýhodnění / znevýhodnění některých hráčů. Já říkám, že povolené lasery/měřáky dělají turnaj neférový ve chvíli, kdy jeden z hráčů takové zažízení nevlastní... Proto jsem taky při rozhodování STK byl proti.

Hekou hru Vítku a díky za dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019