Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Měřidla po xté + 1

A A A

Dobrý den,
chápu pane Jone, že máte problém s měřidly, nicméně pokrok nelze zastavit.

Osobně si myslím, že GPS měření zrychluje hru - kouknu na hodinky a vím, jak daleko jsem. Nemusím nic odkrokovávat atd. Mám dojem, že kdyby byla povolena měřidla i na PGA, tak to na výkony mít vliv nebude, jen se zrychlí hra. Stačí vidět, kolikrát profíci studují spolu s kedym birdie kartu a stále přepočítávají vzdálenost.

A teď dotaz - pokud je v místních pravidlech hřiště použití zařízení k měření délky povoleno, lze je použít i v amatérském turnaji, nebo musí být v propozicích napsáno, že se hraje dle Pravidel golfu a místních pravidel?

Děkuji
Mirek

Odpověď na dotaz


Mirku dobrý den.
Nerozumíme si ale to nevadí. K vašemu "dojmu z PGA" bych popsal tři stránky a na to není místo. Nemám problém s pokrokem a nechci ho zastavovat, sám sebe za "pokrokového" považuji. Mám problém s tím, jak špatná je osvěta ohledně měřáků v souvislosti s jejich plošným povolením na TURNAJÍCH ČGF - bohužel to ještě dneska (!!!) je mylně vykládáno tak, že měřit můžou všichni a všude a to je grandiózní chyba.

K Vašemu dotazu; asi bych dokázal přijmout, že se implicitně hraje podle místních pravidel hřiště i když to nebude napsáno v propozicích, ale správné (a lepší) je to tam uvést.

Nemíte za co děkovat Mirku, hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019