Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Etiketa - tykání

A A A

Dobrý den,
nejedná se přímo o pravidla, spíše o pohodu a klid během hry. Jde mi o to, jak je upraveno tykání na hřišti. Tykání "mimo hřiště" je naprosto jasné, ale jak je to s významnější osobou na hřišti. Je třeba řídit se obecnými zásadami (žena-muž, starší-mladší), nebo jsou si všichni rovni (všichni hrajeme golf), či dle HCP (lepší HCP je významnější), či "funkce" (prezident klubu, trenér, soutěžní výbor)? Zjistil jsem, že na různých hřištích k tykání přistupují pokaždé jinak. Když někde nezačnu hned každému tykat, mám pocit, že spoluhráči na mne pohlížejí jako bych se nadřazoval. Na jiném hřišti zase při okamžitém tykání jsou soluhráči zaraženi.
Za případnou odpověď děkuji
Martin Pavelec

Odpověď na dotazDobrý den Martine

Vaše otázka je určitě zajímavá, byť se Pravidel netýká. Můžeme si hned na začátku říct, že tykání se odvíjí ani ne tak od hřiště, jako od společnosti, se kterou na něm strávíte svých osmnáct jamek. Tykání by se mělo na hřišti řídit stále obecnými zásadami. Takže pokud máme ve flightu ženu, měli bychom se jít představit ale tykání by měla navrhovat ona. Tedy, mohla-li býti naší dcerou, pak tento věkový rozdíl nechává na nás, abychom se rozhodli, jak tomu bude...
Určitě platí i další možné přístupy v souladu s dalšími autoritami. Ať už je to autorita připrozená - sapientální, kdy navrhovat tykání ve flightu bude silná osobnost jako první, autorita strukturální, kdy bude flightu navrhovat tykání například v něm hrající prezident místního klubu nebo přímo České golfové federace či PGA, pokud budete hrát s historikem Prokopem Sedlákem, který patří mezi nejslušnější lidi nejenom v českém golfu, ale na planetě vůbec, bude to zřejmě on, jako autorita morální, kdo bude navrhovat tykání a právě tak bude fungovat i autorita materiální, pokud se do hry dostanete s některým z majitelů velkých podniků nebo vysoko postavených manažerů, jakým by například mohl být šéf ČEZu Martin Roman.

Já osobně přijdu na první odpaliště s tím, že každému řeknu svoje křestní jméno a podám mu ruku. Pokud někomu, kdo je starší než já zůstane vykání, vykáme si. Pokud mi někdo začne tykat, je to fajn. Lidská společnost je rozmanitá a nikdy tomu jinak nebude. Tedy aspoň doufám, že období, kdy si všichni povinně tykali stylem "Ty, poslyš, soudruhu..." se už nikdy nevrátí.

Tak Martine, hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019