Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hard Card

A A A

Dobrý den Michaeli,

jste spoluautor tzv. Hard Card ČGF, tak mi prosím objasněte následující pravidlo Mimo hřiště, pravidlo 27
3) Pokud míč překoná cestu, která určuje hranici hřiště, a zastaví se za ní, je mimo hřiště, a to i kdyby ležel na jiné části hřiště.

Vezmu to odzadu... pokud leží ve finále v jiné části hřiště, tedy uvnitř, pak by mělo být jedno, jestli předtím prošel zónou OUTu. Jak může ležet v OUTU a zárověň uvnitř??

díky Milan

Odpověď na dotaz


Milane dobrý den.

Jako použiju Haugschlag, jamku číslo 10 Valdviertel a jamku toho samého hřiště s číslem 15. Obě jamky běží rovnoběžně a rozděluje je silnice. Z bezpečnostních důvodů a také pro dobré tempo hry jsme při turnaji Czech PGA Tour - MOKOV ProAm - definovali bližní hranu silnice, tedy pro desítku vpravo a pro patnáctku vlevo, jako aut. Je to jasné, dobře definované a pro hráče krásně srozumitelné v každé chvíli jejich hry.
No a použili jsme logiku věci - dát do autu jen samotnou silnici je přece to, co přesně nechcete. Chcete pro danou jamku definovat co je mimo hřiště. Klidně tomu taky říkajme tak, jak se běžně říká - vnitřní aut.
Takže v místních pravidlech jsme použili stejnou formulaci, jaká je nyní i v Hard Card. A ta říká, že pokud přestřelím například na Haugschlagu z desítky silnici doprava, tak je míč v autu i když leží na patnáctce na fairwayi. Právě tak to platí pro hru na patnáctce když se můj míč ocitne na desítce.

Je to velice praktické opatření a také doporučované řešení. Mimochodem je tato úprava k nalezení v HC European Tour, Ladies European Tour a mnoha dalších sérií a turnajů.

Milane díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019