Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hranice hřiště

A A A

Dobrý den,
v poslední době mě zaujalo několik dotazů týkajících se hranic hřiště a možných úlev.

Vím, že nelze manipulovat s kolíky vytyčujícími hranice hřiště. Na některých hřištích bývá však hranice hřiště - aut v místních pravidlech definován i jinak (např. cesta, sítě, plot apod.) Chci se zeptat, zda takto definovaná hranice nahrazuje autové kolíky a jak je to potom od případného plotu či jinak definované věci s možnou úlevou.

Děkuji za odpověď
Miloš

Odpověď na dotaz


Miloši dobrý den.

Pokud je aut definován plotem, zdí, cestou, sítí... pak tyto objekty, definující hranici hřiště, mají stejný status jako v nedávném dotazu poptávaná úleva od nepohyblivé závady mimo hřiště.
V případě zídky je například nutné zjistit, kde přesně vede hranice hřiště. To musí být definováno místními pravidly. Například při Ladies European Tour v Tálích jsme vedli diskuzi, jestli bude míč mimo hřiště v případě, kdy bude celým objemem za zídkou nebo zda zídka jako takové je v autu. Nakonec jeden rok byla hranice určená tak, že zídka byla v autu a hranici tvořila vnitřní strana zídky (u země samozřejmě), takže pro míč ležící blízko zídky nebyla žádná úleva, protože od předmětů definujících hranici hřiště žádná úleva možná není.
Další rok ale byl aut definován tak, že míč byl v autu pokud byl celým svým objemem za zídkou. V takovém případě (a bylo tomu tak i v Tálích) je pro míč blízko zídky nebo přímo na ní možné využít beztrestnou úlevu od nepohyblivé závady.
Pokud bude hranici tvořit hranice silnice, která je blíž ke hřišti, pak úleva od slinice nebude možná. Pokud to bude ta vzdálenější hrana, pak je silnice "na hřišti" a je možné brát úlevu když a ní míč leží nebo když překáží.

Je na soutěžních výborech a správách hřišť, aby byly tyto důležité věci správně nastaveny a popsány, aby hráči netápali a měli jasno, jak postupovat.

Díky za dotaz a hezkou hru Miloši!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019