Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Rána z bunkeru

A A A

Dobrý večer,
nedávno se mi stalo na turnaji něco zajímavého co jsem ještě neviděl. Podařilo se mi odehrát míčet z bunkeru na green kde míček následně sjel až do jamky. Problém nastal ve chvíli kdy se míček zaklínil mezi vlajkou a okrajem jamky takže polovina byla v jamce a druhá polovina koukala ven.

Můžete mi prosím poradit jak se toto správně počítá? Počítám si jenom jednu ránu, nebo dvě nebo je to celé úplně jinak?

Děkuji za odpověd,
RadekM

Odpověď na dotaz


Radku dobrý den!

Jednoduchá otázka a jednoduchá (byť poněkud obsáhlejší) odpověď na velice kuriózní a přesto nikoliv ojedinělou situaci. Pro Vás s velice příjmeným vyústěním.
Situace se týká Pravidla 17-4. Míč se opírá o praporkovou tyč a taky si - i z preventivních důvodů - připomeneme Definici:

Míč v jamce (Ball Holed, Holed)
Míč je „v jamce“, jestliže v klidu leží uvnitř obvodu jamky a je celý pod úrovní okraje jamky.


Takže přijdete, rukou zatlačíte fangli a necháte míček dopadnout na dno (někdy se zasekne dřív, jde jen o to, aby byl v klidu a celým objemem pod úrovní povrchu greenu), tím je jamka dohrána a vy můžete vytáhnout buď míček nebo nejdřív tyč a pak míček. A počítáte si tu poslední ránu z bunkeru jako kdyby skončila normálně v jamce.

Hezkou hru Radku a víc takových zážitků!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019