Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Postreh k dotazu Aloise - Rada brejk

A A A

Dobry den a opet jedno velike diky za vase postrehy a rady v poradne. Clovek se hodne dozvi a doplnuje si informaci o tak skvele hre jako je golf!

Neni to snad ani uplne dotaz, ale zajima mne vas nazor na golfisty typu pana Aloise s dotazem ohledne nevyzadane rady zde v poradne, kde se svemu kamaradovi by daval 2 trestne za to, ze s nim dle mého jen pratelsky konverzoval ("Skoro neuhnul, co? Nebrejklo to...!" Nebo: "Šel doprava, že jo?"). Neni to prave ten pripad, kdy se golfu pridava divna nalepka? Ja osobne se snazim pravidla ctit, ale tohle je uz podle meho trochu hledani chyb a porusovani za hranici unosnosti a zameru vlastni teto hre. Nedivim se, ze pan Alois uz nema kamarada a ja bych jeho nechtel byt a nastesti jsem se s az takovými "golfisty" ve flajtech nesetkal. Jak to vnimate pohledem cloveka, který zije golfem na jinem "levelu" nez ja, golfista amater, ale zapaleny?

Moc dekuji za reakci.
Honza K.

Odpověď na dotaz


Honzo dobrý den.

Začal bych důležitou věcí - jsem taky amatér a taky zapálený golfista... :)
K případu pana Aloise - ono se za těmi pár písmeny může skrývat klidně něco, co je docela dlouhým přípběhem. To abych byl zcela obejktivní. Do poradny se často mnoho věcí nevejde, taky se písmeny dost těžko popisují některé věci tak, aby bylo vše jasné. Golfová pravidla často pracují s termíny jako například "úmysl hráče". To je věc kterou budete umět posoudit jen tehdy, když u situace budete, nebo když se budete umět zeptat.

Na druhou stranu zcela určitě duchem golfu v žádném případě není jen číhat a trestat a v první řadě si člověk hru musí opravdu užít.

Jenže vystavovat svého spoluhráče tlaku, který po něm žádá posoudit (nebo dokonce trvale posuzovat), jestli jsem už za hranou nebo ještě pořád jen na ní... To parádně unaví.

A závěr? Užívejme si hru, nedělejme přitom nic, co se nesmí a buďme kamarádi. na to tady ten golf přece máme. Nebo ne...?

Hezkou hru Honzo!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019