Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

free drop a díra po zvířeti

A A A

Dobrý den,

Mladá Boleslav, ochrana mladých stromků míč je úplně pod stromkem ale zároveň je pod velkým kamenem, který bychom neodstranili. Bez stromku jasný nehratelný míč, bez kamenu jasný free drop. Co s tím?
V místních pravidlech mají, že se míč při překážení při švihu (musí) beztrestně dropovat.

Druhá věc, kde se dá uplatnit free drop po myší či jiné po zvířeti udělané díře?

Děkuji Pavel

Odpověď na dotaz


Dobrý den Pavle.

K ochraně mladých stromků mám nepříjemnou ale fér zprávu. Když je míč nehratelný z jiného důvodu, než je překážení mladého stromku (nebo třeba nepohyblivé závady), pak žádná beztrestná úleva kvůli stromku neexistuje. "Přednost" má situace, kterou třeba rozhodčí popisují slovy "Zkus si představit, že tam ten stromek není".

Pravidlo 25-1. Půda v abnormálním stavu b. Úleva nabízí v případě úlevy od půdy v abnormálním stavu, kam dle stejnojmenné definice ( Oddíl II – Definice ) patří i "věcičky" vyrobené norujícími zvířaty, možnost beztrestného řešení všude s jedinou výjimkou - úleva od půdy v abnormálním stavu neexistuje pokud leží hráčův míč ve vodní překážce a v postoji nebo hře brání například krtičina nebo třeba míč leží v ymší díře. V tomto jediném případě musí hráč zahrát míč jak leží nebo využít úlevy od vodní překážky s jednou trestnou.

Já díky za dotaz Pavle. Hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019