Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Statistika počtu ran na greenu

A A A

Vážený pane Jone.
Ve statistikách hráčů se setkáváme s počtem zahraných patů a průměrným počtem patů za hru. Není mi ovšem zcela jasná metodika tohoto výpočtu.
Je chápáno jako putt, když hráč zahreje patrem, ačkoliv nebyl na greenu?
A na druhou stranu počítá se do statistiky počty puttů rána zahraná např. wedgí na greenu?
Děkuji
Jiří Souček

Odpověď na dotazDobrý den pane Součku

Do statistiky se započítává počet úderů na greenu. Jsou vedeny dvě statistiky - počet puttů a počet puttů na greenech, které byly zasaženy v regulaci. Druhá ze statistik je ta více vypovídající o hráčově hře a také je to ta, která se objevuje ve statistikách hráčů a turnajů na European Tour a PGA Tour.

Pokud tedy hráč vezme putter ještě před greenem nebo na foregreenu, nezapočítává se mu tento úder do statistiky puttů, protože nebyl odehrán na greenu. Pokud hráč vezme do ruky třeba vedžku a zahraje s ní ránu na míč ležící na greenu, bude se mu tento úder, byť byl zahrán jinou technikou, započítávat jako putt.

Pokud tedy hráč Jon přinese 34 puttů za kolo, bude to celkový počet úderů zahraný na greenech, ať už putterem nebo jinou holí. Pokud budu mít ve své statistice uveden průměr 1,86 puttu na jamku, budou se mi do této statistiky započítávat pouze putty zahrané na jamkách, na kterých jsem dokázal dostat míč na green v regulaci.

Díky za otázku!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019