Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Záměna míčů + 5 minut ještě jednou

A A A

Vážený Michaeli,
poprosil bych ještě upřesnit čas na hledání a zjištění, že míč odehrál někdo jiný na konkrétním případu.

Na 18. jamce v Podbořánkách jsem zatáhl drajv k vnitřnímu outu mezi 17. a 18. jamkou. Protože míč nebyl k nalezení, hrál jsem dobře a měl neblahé tušení, vyrazil jsem na 17. green a ve flajtu za námi svůj míč na greenu identifikoval. To jsem pochopitelně nestihl v limitu 5 minut.
Drajv je slepý, prakticky jisté do identifikace míče nebylo nic.
Z toho, co jsem zde četl, vyplývá, že míč byl ztracen, protože jsem nestihl dostatečně rychle doběhnout flajt za námi. To bych vnímal jako krácení práv hráče. Hledání jsem ukončil výrazně před limitem a nemohu přece za to, že důkaz se vzdaluje.

Abych golfisty pobavil ještě víc, "lupič" se hádal, že můj, mnou označený, dámský Pinnacle je jeho. Nakonec ani netušil, jestli míč byl nebo nebyl v outu, takže jsem dohrál dalším míčem a přišel tak o životní výsledek.

Zdraví
Honza Čejka

Odpověď na dotaz


Honzo dobrý den.

Nešťastná situace... A na rovinu tohle by chtělo další "vyšetřování". Ale sám píšete - nic nebylo jasné až do identifikace míče... - drive je slepý... je to drsné ale je to tak. Hráš začne hledat míč - běží pětiminutový interval. Nenajde ho do pěti minut, jeho míč je ztracený - základní definice golfu. Bez ohledu na to, jestli se "míč vzdaluje" nebo přibližuje, jestli je to "samá voda" nebo "přihořívá". Pro příště možná nejdřív lepší (v situaci, kdy se to může stát) jít nejdřív k flightu, který mohl Váš míč odehrát, pak teprve začít hledat tam, kde by míč mohl být a tím - obrazně řečeno - spustit stopky...

Tak ať se Vám podaří ten rozehraný výkon zopakovat nebo ještě vylepšit!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019