Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Rada brejk

A A A

Asi tisíckrát jsem slyšel od spoluhráče, který hrál po mně zhruba ze stejné pozice na grýnu: "Skoro neuhnul, co? Nebrejklo to...!" Nebo: "Šel doprava, že jo?"
No a po tisícáté prvé už jsem se neudržel a řekl spoluhráči, ať si napíše dvě trestné za žádost o radu. Byl to kamarád, už není. Řval na mě, že to žádná žádost o radu nebyla. Ten mi dal.
A tak se Vás ptám, pane Jone, kdo měl pravdu.

Děkuje a zdraví
Váš Alois

Odpověď na dotaz


Pane Alosi dobrý den a omluva za čekání na odpověď i Vám, poprvé v roce 2014...

Takže nejdřív krok číslo 1 - definice:
Rada (Advice)
„Rada“ je každé sdělení nebo domněnka, které by mohly ovlivnit hráče při rozhodování ve hře, výběru hole nebo způsobu provedení úderu.

No, ve vztahu k dalšímu puttu hráče, který se chová, jak popisujete, se nemusí zcela jednoznačně jednat o radu... Pro vysvětlení - kdybyste zahrál jako první vy a váš spoluhráč měl po vás hrát z evlice podobné polohy a takřka shodného úhlu, pak by jím položená otázka "Šel doprava, že jo?" byla jasná žádost o radu. Jestliže šlo o situaci, kdy ani při kladné či záporné odpovědi nemohlo být vše následné ku prospěchu kohokoliv dalšího, kdo by byl na řadě se hrou, pak se trestat nemůže - není za co.

Krok č. 2, Pravidlo 8-1. Rada:
V popsaném případě uričtě nešlo o radu v bodě b), tedy o žádost, snad ...možná... v případě otázky poslední, ale i tak bych byl hodně opatrný v posuzování situace.

Krok č. 3, Decisions alias Rozhodnutí:
Nejblíž je Rozhodnutí 8-1/8. To se v otázce ptá; Po zahrání rány hráč řekne: "Měl jsem použít pětku železo." Porušil Pravidlo 8-1?
Odpověď zní (a je použitelná i pro Váš dotaz pane Aloisi) následovně; Jestliže prohlášení bylo učiněno "casually" = neformálně, letmo, náhodně, mimochodem - atd., pak nedošlo k porušení Pravidla 8-1. Pokud ale takové prohlášení padlo v situaci, kdy jiného hráče čeká hra z přibližně stejné pozice, pak k porušení Pravidla došlo.

Pane Aloisi snad se moje snaha vysvětlit, že nejsou vždy situace s radami jasné a čitelné, neminula úplně účinkem...

Hezkou hru a těším se na viděnou!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019