Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Omarkovani mice

A A A

Dobry den pane Jone,

mam dotaz k nasledujici situaci na greenu: spoluhrac ve flightu sel omarkovat svuj mic na greenu. Jelikoz markovatko by lezelo v draze meho patu pozadal jsem jej jestli by jsi neposunul markovatko kousek vlevo. Podotykam ze v te dobe jeste nemel mic omarkovany. Pote spoluhrac pristoupil k mici, prilozil svuj putter priblizne kolmo na drahu meho puttu, tak ze na jedne strane putteru mel mic a druhou stranu prilozil svoje markovatko. Splnil tedy moji prosbu o to aby jeho markovatko lezelo vlevo od predpokladane drahy meho puttu. Pote co jsem odehral svuj putt, spoluhrac pristoupil ke svemu markovatku, prilozil k nemu putter opet priblizne kolmo na drahu meho puttu a na druhou stranu putteru polozil micek. S tim ze se snazil umistit micek na puvodni misto ze ktereho ho zvedl. Dle meho nazoru porusil pravidlo 20-1. Zvednuti a oznaceni polohy, mimo jine i tim ze " neprilozil markovátka těsně za míč" . Jaky mate nazor vy na tuto situaci??

Diky za odpoved
Michal Kadlec

Odpověď na dotaz


Dobrý den Michale, i Vám hlavně omluva za dlouhé čekání...

Pojďme na Pravidlo 20-1. Zvednutí a označení polohy; než hráč ve Vašem dotazu míč zvednul, označil ho - přiložením hlavy putteru. Takže tady k porušení nedošlo. V poznámce je napsáno, že poloha míče by měla být označena (!!!) přiložením mince, markovátka... Takže ani tady, protože jde o doporučující postup, nedošlo k žádnému porušení Pravidla 20-1. No a protože hráč nakonec svým postupem dostal míč zpátky na původní místo, nedošlo ani ke hře z nesprávného místa (Pravidlo 20-7. Hra z nesprávného místa ), takže ve Vámi popsaném příběhu nic trestného nenastalo.

Michale hezkou hru a díky za dotaz!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019