Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Sprinkler v dráze patu

A A A

Dobrý den pane Jone,
dostal jsem se do situace v Poděbradec,h jamka 18, kde moje druhá rána dopadla těsně před green cca 1metr od greenu a cca 4 metry od jamky. Přihrávku na green, jsech chtěl zvolit patrem, ale v dráze mi bránil sprinkler. Moji spoluhráči mi úlevu nepovolili, protože mi sprinkler nebránil v postoji ani ve švihu. Začal jsem se hádat, ale nebylo mi to nic platné (hráli jsme o peníze a 18 byla dablovaná :-)) musel jsem tedy přihrávat chipem a bylo z toho jen bogey. Měl jsem pravdu či ne? Když jsem tvrdil, že mi nepohyblivá závada brání v předpokládané dráze patu a proto bych mohl použít beztrestné úlevy a míč dropovat?

Velice děkuji Lukáš Volf

Odpověď na dotaz


Lukáši i Vám nejdřív omluva za dlouhé čekání na odpověď.

Bohužel jste se hádal marně... Je potřeba najít si definici - Oddíl II – Definice - která se jmenuje Dráha patu (Line of putt). O dráze puttu mluvíme teprve ve chvíli, kdy míč leží na greenu a vy se chystáte použít putter (nebo třeba i jinou hůl - jde o to, že se chystáte zahrát úder na jamkovišti) - ...po úderu zahraném na jamkovišti.... Když budete putterem hrát ránu blízko greenu, ale s polohou míče mimo něj, je to stejné, jako kdybyste třeba vyklepával míč putterem zpod smrčku - není to dráha puttu...

Existuje jedno specifické místní pravidlo, které (hlavně na linksových hřištích) povoluje ve stejném případě úlevu od sprinkleru, který je vzdálen do dvou holí od nejbližšího okraje greenu a míč je do dvou holí od takového sprinkleru. Ale takové místní pravidlo musí na daném hřišti nebo pro danou soutěž vypsáno! Neplatí automaticky... stejně tak, jako jsme ho aplikovali před 14 dny na Lalla Meryem Cup v Maroku pro turnaj Ladies European Tour. Ve Vašem případě v Poděbradech měli spoluhráči pravdu, je mi líto... :)

Lukáši díky za dotaz a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019