Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vymezení překážky II

A A A

Dobrý den,
díky za vaši poradnu. Stále výborné čtení.

Prosím o doplnění minulé odpovědi, kde jste řešil hranici autu a podélné vody. Kde se v tomto případě dropuje, pokud míč projde dostatečně hluboko skrz hranici aut/voda - tedy 2 hole nestačí. Spojnice je hluboko v autu. Nezbývá nic jiného než hrát z původního místa, jelikož není kam dropovat?

Původní odpověď:
"Nejprve si řekněme něco ke značení hřiště. Žádná situace neopravňuje hráče, aby si tak důležitou hranici, jakou je hranice hřiště, jakkoliv vysvětloval "po svém"... Kdyby se tohle stalo při turnaji, tak se (tedy ne na sto procent - záležet bude na tom, jestli to bude první míč v takové oblasti) může dojít až ke zrušení kola nebo turnaje. Hřiště musí být jasně označeno, tedy musí být evidentní, kde je "voda" a kde aut, Žádná "automatická kolmice" neexistuje, i když je to relativně logické řešení.
Pokud by byla situace čitelná a zřejmá (tedy víme, že třeba po Vámi jmenované kolmici běží hranice hřiště a vody), pak rozhodující je poloha míče, když se zastaví. Ve Vámi popsaném případě (ale opravdu musí být jasné, že míč skutečně leží ve vodní překážce) by míč ležel ve vodní překážce, nikoliv v autu."

Děkuji za odpověď
Váš fanda Jarda z Velkých Karlovic

Odpověď na dotaz


Jardo dobrý den.

Odpověď je jednoduchá a univerzální pro všechny podobné případy. Pro úlevu od vodní překážky nebo podélné vodní překážky má hráč vždy následující možnosti s jednou trestnou:
- hrát znovu z původního místa
- spustit míč na linii, která směrem od jamky probíhá místem, kde míč naposledy proťal hranici vodní (nebo podélné vodní) překážky jakkoliv dozadu za toto místo
- na "podélné vodě" pak přibývá možnost spustit míč do dvou holí od místa posledního průchodu míče do překážky nebo spustit míč do dvou holí na protilehlém břehu v exaktně stejné vzdálenosti od jamky, jako je místo posledního průchodu hranicí
- navíc pak u některých vodních nebo podélných vodních překážek bývá zřízena k těmto možnostem jako doplněk taky dropzóna

Jestliže je situace taková, že hráč některou z možností nemá (často to bývá například neexistující protilehlý břeh u podélných vodních překážek...), musí využít ty, které mu zbývají. Je to sice hodně nestandardní, a může to někdy svědčit i o nedobré přípavě hřiště, ale opravdu se může stát, že hráč má jedinou možnost z výše jmenovaných, a to jít zpátky na původní místo, odkud svoji poslední ránou míč do vodní/podélné vodní překážky zahrál

Díky za Váš dotaz Jardo a za trpělivost při čekání na odpověď, hezkou hru!Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019