Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Doping

A A A

Dobrý den,
zajímalo by mi jaký postih by nastal u hráče pokud by se v jeho krvi našli při dopingových testech stopy marihuany. Jestli se nepletu je na seznamu zakázaných látek, nechápu ovšem proč, její požití určitě nezlepšuje výkonnost. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď na dotaz


Dobrý den. Postih by řešilo disciplinární řízení a komise. A prostě proto, že je "tráva" na seznamu zakázaných látek. Já k tomu fakt neumím víc dodat a určitě je to pochopitelné... Nemáte za co děkovat.


Redakční doplnění:
Marihuana je zakázaná jen při soutěži, zůstává ovšem poměrně dlouho v těle. Když sportovec kouří mimo soutěž, je těžké odhadnout, zda do doby soutěže vyprchá. Marihuana se odbourává zvláště pomalu proti jiným látkám.. Každopádně WADA loni zvýšila toleranci - viz. zpráva Anti dopingového výboru ČR:

Na základě změny technické normy WADA v roce 2013 informujeme o zvýšení prahové hodnoty detekce užití MARIHUANY z původních 15 ng/ml na 150 ng/ml. Kanabinoidy (přírodní i syntetické) patří do Seznamu zakázaných látek WADA pro rok 2013 i 2014. Řadí se mezi látky zakázané při soutěžích ve skupině S8. Hodnota se monitoruje u všech sportovců. Metabolit marihuany (THC) se v těle ukládá do tukové tkáně a velice dlouho, řádově i několik měsíců, se vyplavuje z těla. Pozor proto na její užívání (i kouření) v mimosoutěžním období, protože může být z těchto důvodů detekována i při soutěži.
Bližší podrobnosti: www.wada-ama.org.


Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019