Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vymezení překážky

A A A

Zdravím Vás pane Jone,
prosím o vysvětlení hranice např.autu a vodní překážky. V případě, že je na jamce značen aut, který od určitého místa pokračuje podélnou vodní překážkou. Míč proletí přes značený aut, ale zůstane až ve vodní překážce. Je to aut nebo voda? Je u posledního kolíku značené překážky (aut, voda) kolmice na poslední dva kolíky vymezení překážky?
Děkuji moc za odpověď a za pokračování Vaší poradny.

Petr Habr

Odpověď na dotaz


Petře dobrý večer...

Nejprve si řekněme něco ke značení hřiště. Žádná situace neopravňuje hráče, aby si tak důležitou hranici, jakou je hranice hřiště, jakkoliv vysvětloval "po svém"... Kdyby se tohle stalo při turnaji, tak se (tedy ne na sto procent - záležet bude na tom, jestli to bude první míč v takové oblasti) může dojít až ke zrušení kola nebo turnaje. Hřiště musí být jasně označeno, tedy musí být evidentní, kde je "voda" a kde aut, Žádná "automatická kolmice" neexistuje, i když je to relativně logické řešení.
Pokud by byla situace čitelná a zřejmá (tedy víme, že třeba po Vámi jmenované kolmici běží hranice hřiště aa vody), pak rozhodující je poloha míče, když se zastaví. Ve Vámi popsaném případě (ale opravdu musí být jasné, že míč skutečně leží ve vodní překážce) by míč ležel ve vodní překážce, nikoliv v autu.

I já díky za Váš dotaz Petře!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019