Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

pořadí na výsledkové listině

A A A

Michaeli,
prosím o vysvětlení, jak se určuje pořadí výsledků při turnaji hraném na STB body a zároveň při canon startu. Pokud totiž při shodném počtu bodů rozhoduje výsledek na posledních devíti jamkách, pak by mělo být počítáno posledních 9 jamek při canon startu každému jinak, odvozeno od startovní jamky. Já bych ale řekl, že to ČGF dělá jednoduše podle výsledků na druhé devítce (protože je pracné zjišťovat startovní listinu), to ale není výsledek na posledních devíti jamkách. děkuji

Milan V

Odpověď na dotaz


Milane dobrý den.

Ani jsem se nepokoušel o odpověď. Požádal jsem o ni předsedu Hendikepové a normovací komise ČGF a člena stejné komise European Golf Association Dalibora Procházku:
Dobrý den,
V podstatě máte pravdu.

Možných pomocných kritérií při rovnosti může být obecně více a je úkolem pořadatele turnaje je předem pevně zakotvit v propozicích soutěže. Standardní nastavení serveru ČGF reflektuje všeobecně používanou a historicky osvědčenou metodiku doporučovanou přímo R&A v Pravidlech golfu (viz Dodatek I, Část C, Odstavec 10, strany 139-140). Tedy porovnání skóre karet, konkrétně posledních 9, 6, 3 popř. 1 jamky. Stableford je formou hry na rány, takže se opět používá stejný princip, jen se nepočítají rány, ale uhrané body.

Na stejném místě je také rovnou vysvětleno, jak toto hodnotit v případě netradičních metod startu, kdy hráči nestartují ze stejného odpaliště. Příkladem může být buď tzv. „double tee“ (typicky start z 1. a 10. jamky), nebo právě zmíněný „canon start“ (což je velmi často používaný způsob zejména při komerčních turnajích). Dané doporučení, které reflektuje i server ČGF, je použít vždy jamky č. 10 – 18. Ano, pro leckoho to nebudou jeho „poslední jamky“, ale ono je to opravdu lepší, jednodušší a v konečném důsledku spravedlivější, než se pokoušet nějakým způsobem porovnávat popř. vyvažovat výsledky uhrané na různých jamkách (jiné délky, paru či obtížnosti a s jinak přidělovanými hendikepovými ránami). Hlavní je, že kritérium je stanoveno jasně a předem. A koneckonců je to jen pomocné kritérium, takže se mu lze efektivně vyhnout celkově lepší hrou…

S pozdravem,
Dalibor Procházka
STK CGF

Tímto děkuji Daliborovi za velkou pomoc s tématem a Milane lepší odpověď nikde nenajdete!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019