Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ztracený míč, provize, nechce se mi hledat

A A A

Dobrý den,
V novoročních odpovědích mi zaujala Vaše odpověď na "kamaráda" který škodolibě hledá míč, i když já chci pokračovat provizí.

Cituji vaši odpověď "Nicméně pravidlově je to skutečně tak, jak sám píšete. Jestliže našel Váš míč do pěti minut, pak musíte pokračovat s ním."
Nebylo by řešení jiné. Zahraji do roští, hlásím provizi, zahraji na střed ferveje. Projdu kraj roští, nic nevidím, hledat se mi dále nechce. No a nyní prostě dál odpálím v provizi. Protože s ní zahraji když leží blíže k jamce, než je můj původní míč, nebo tam kde pravděpodobně leží původní míč, stává se provize míčem ve hře a když můj "kamarád" najde po mé ráně původní, má prostě smůlu. Nebo je pravidlo že 5 minut se hledat MUSÍ?

Díky moc za dovysvětlení.
Vašek Nádvorník

Odpověď na dotaz


Vašku dobrý den.

Moc se mi líbí upřímná poznámka v názvu dotazu! :)
A shodou okolností na Vaši otázku odpověděl sám tazatel Mirek v dotazu předchozím - tak jenom pro zopakování: když hráč zahraje ránu provizorním míčem z pozice, která je blíž jamce, než je předpokládaná pozice míče původního, pak je původní míč touto ránou ztracený a naplnila se jedna z možností definice ztraceného míče. Pak padá úplně pětiminutový limit. A nikde v Pravidlech není zakotvena povinnost jít míč fyzicky hledat. Což je - abych zabránil spekulacím jiných , protože Vy i Mirek v tom máte (aspoň se zdá) jasno...

Vašku díky za dotaz!


Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019