Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zdivočelé žížaly

A A A

Dobrý den Michaeli,
chci se dotázat na možnost uplatnění pravidla 25 týkajícího se půdy v neobvyklém stavu.

Během listopadové hry na hřišti v Molitorově jsem se setkal s jevem, kdy většina fervejí byla zasažena činností žížal. Žížaly zřejmě rozjařené neobvykle teplým klimatem na fervejích vytlačovaly malé hromádečky hlíny , takové "mikrokrtiny", a v důsledku této jejich činnosti se mnoha případech na ferveji míč zastavoval v hlíně , namísto na obvyklé trávě. Následná hra doprovázená gejzíry bahýnka nebyla úplně potěšující.

Zajímá mne zda:

1) v takovémto případě lze žížalu řadit mezi hrabavá zvířata, když výsledek její činnosti nápadně připomíná schváleného krtka ?
Narozdíl od psa, jehož stopy nejsou dle pravidel neobvyklým jevem, s řáděním zdivočelých žížal se setkávám opravdu výjimečně …
2) pokud ano, mohu před spuštěním míč očistit (od bahna) ?

3) v případě že mikrokrtin je takové množství (hustota), že je prakticky nemožné spustit míč tak, aby neskončil znovu v takto zasažené půdě, je možno míč umístit namísto spuštění ?

Děkuji za odpověď, abych věděl jak správně postupovat, až se ty obludy na jaře zase probudí …

PeC

Odpověď na dotaz


Tak tedy omlouvám se, protože situace je určitě vážná, ale já jsem se fakt krásně nasmál - moc díky za formulaci dotazu a Váš nadhled!!!

Jenže body 2) a 3) můžeme vypustit, protože hned bod 1) nachází jasnou odpověď v definicích: Norující zvíře (Burrowing Animal)„Norující zvíře“ je zvíře (jiné než červi, žížaly, hmyz a podobně), které vyhrabává díry za účelem vytvoření doupěte nebo úkrytu, např. králík, krtek, svišť, sysel, veverka nebo mlok.

Takže až se na Molitorově zase splaší žížaly, bude tam hra prostě o něco těžší...

Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019