Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ukončení příčné vodní překážky

A A A

Dobrý den p. Jone,

Můj dotaz se týká situace s vodní překážkou-biozónou v Mladé Boleslavi, 3par jamka č.14 – přestřel rokle plné nehratelného porostu.
Tedy cca 90 až 60m před greenem překážka, ze strany hráče žluté kolíky = příčná voda, ze strany greenu žluté kolíky = příčná voda, na pravé straně (ve směru hry) červené kolíky = podélná voda, vždy tak, že poslední žlutý + první červený kolík zaraženy do země společně – jedna přechází v druhou. Na levé straně drátěný plot na hranici lesa, poslední žluté kolíky na obou březích rokle cca. 10m od plotu směrem do hřiště.
Před překážkou na cca. 100m do greenu vyznačen dropzona.

Na HCP dni se v mém flajtu udála následující situace:

Hráč odehraje první ránu, míč přeletí vodní překážku , dopadne na zem za překážkou a vlivem zpětné rotace zacouvá se svahu zpět do překážky, kde zůstane ležet dobře viditelný a hratelný na trávě cca. 1m uvnitř vodní překážky. Míč poprvé (při přeletu z odpaliště) překročí hranici překážky mezi 1. A 2. žlutým kolíkem zleva při pohledu ve směru hry , podruhé pak zacouvá zpět do vody vlevo od 1. kolíku , tedy mezi 1. kolíkem a hranicí hřiště , vymezenou drátěným plotem.

Z mého pohledu zcela jasná situace = míč nepřekonal vodní překáku, leží v ní , neboť narozdíl od pravé strany , kde žlutá voda přechází do červené (kolíky jsou vedle sebe) na levé straně je hranice překážky daná linií vytýčenou řadou žlutých kolíků a probíhá až k hranici hřiště, není až k hranicím hřiště nijak ukončena(např. dvěma kolíky...) >>> následuje 3.rána z dropzóny nebo z původního místa, nebo na 2 hole od bodu, kde míč na břehu u odpališť vnikl do překážky, případně prodloužení jamka-tento bod kamkoliv dozadu ...

Z pohledu jednoho již postaršího “zkušeného” člena flajtu je ovšem situace jiná = poněvadž míč leží vlevo od posledního kolíku, není již v příčné vodě a je mimo překážku, která končí u posledního kolíku , resp. po vzrušené debatě je dle jeho názoru hranice překážky z levé strany vymezena nikoliv hranicemi hřiště (příčná voda neprobíhá až k nim), ale končí spojnicí posledních levých kolíků na obou březích = tedy ono území široké cca.10m mezi touto spojnicí a hranicemi hřiště není vodní překážkou (najednu stranu z této polohy lze beztrestně hrát, nelze ale po zahrání do tohoto místa rokle jít do dropzóny, a je nutno hrát z původnho místa (ztracený míč) ...) . Trvá důrazně na tom, že hráč může jít balón z uvedené polohy hrát ...

>>> Hádka , jak se patří , předmětný znalec pravidel posléze svým míčem po vlastním vyhrávání se z lesa vpravo dorazí na green už pátou ranou a zapisuje škrt...

Můj dotaz spočívá v ujištění, že správný je postup č.1 a hranice žluté vody pokračuje “donekonečna” , není.li voda ukončena např. dvěma kolíky, přechodem do červené vody nebo hranicemi hřiště.

Zároveň jsem přesvědčen, že umístění 2 žlutých kolíků na hranici hřiště vlevo na obou březích by zcela odstranilo toto dilema, neb by nikdo s nápadem č.2 nepřišel ...

Děkuji za odpověď
PeC

Odpověď na dotaz


Dobrý den.

Takže jedem:
1) ano, míč nepřekonal překážku a leží v ní, protože spojnice dvou posledních kolíků (žlutých) ubíhá buď do nekonečna nebo - jako v MB - dokoud tuto přímku něco jiného zásadního neperuší, což je v tomto případě plot definující hranici hřiště - za hranicí už totiž žádné vodní přkážky nefungují, jde o normální potok, řeku, jezírko a podobně.
2) řešením je drop s trestnou v dropzóně, rána s trestnou z odpaliště nebo jít zpět za biozónou po spojnici jamka - místo posledního průchodu - dozadu kamkoliv. Pozor!!! Žádné dvě hole se tady (žluté kolíky) nepečou! To prosím opravdu ne! Tato varianta platí v případě, že míč naposledy překročí spojinici červených kolíků na podélné vodě!
3) ano, kdyby byly dva kolíky umístěny u autového plotu hodně by to pomohlo. Až se uvidím s Romanem Svobodou nebo Markem tak jim to pro příští sezonu navrhnu.

Takže díky za dotaz, užitečný podnět a PF2014!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019