Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Etiketa

A A A

Dobry den,
opatovne zdravim a dakujem za skvelu poradnu.

Kamaratovi rozhodca dal minuly tyzden 2 trestne za to, ze po nevydarenej rane od zlosti hodil palicu asi 10 metrov.
Nechcem ho ospravedlnovat, ale nikoho ani zdaleka neohrozil a hodil to do roughu, takze ani ihrisko vyznacne neposkodil.

Ked sa pozriem do pravidiel, cast Etiketa, tak tam nikde 2 trestne rany nevidim.
Spravne? Rozhodca ho podla mna mal bud upozornit, alebo diskvalifikovat. To druhe sa mi vsak zda dost drsne (vzhladom na vyssie uvedene) a vzhladom na to, ze aj na PGA Tour som videl par hodov palicami a o ziadnej diskvalifikacii neviem.

Bol postup rozhodcu v poriadku (predtym samozrejme ziadnu vystrahu kamarat nedostal, bolo to prve previnenie sa)?

A este sa chcem vratit k nedavnej Vasej odpovedi na otazku "Abeceda...", kde pisete, ze nie je mozne zacat hru s viac ako 14timi palicami. Podla mna je uplne v sulade s pravidlami mat v bagu 15 palic a pred prvym odpalom nahlasit flightu, ze napriklad driver XY je navyse a nebudem ho pouzivat (co je presne postup v otazke). Myslim, ze ste mi dokonca na toto aj uz v minulosti takto odpovedali.

Dakujem a pekny den zelam,
Peto

Odpověď na dotaz


Peťo dobrý den.

Jasná a stručná rychlovka:
Odstavec 1 - popis: No, není to zrovna patřičná golfová etiketa, ale stane se. Já jsem sse onehdy spoluhráčů zeptal, jestli můžu, a tak jsem si - asi po dvanácti letech - taky zase jednou tak trochu hodil... :). No a rozhodčí se dost dramaticky seknul, protože takový trest neobhájí.
Odstavec 2 - Etiketa: Ano, naprosto správně - buď DQ, nebo jen ústní rozprava, žádné dvě trestné neexistují.
Odstavec 3 - otázka: Už zodpovězená, rozhodně to v pořádku nebylo.
Odstavec 4: Jsem si vědom toho, že jsem někde v Poradně udělal tuhle pitomou chybu. Pojďme na Pravidlo 4-4. Přípustný počet holí a jeho první větu v odstavci a): HRÁČ NESMÍ ZAHÁJIT STANOVENÉ KOLO S VÍCE NEŽ 14 HOLEMI. Jestli jsem už někde odpovídal, že se to smí, pak se všem moc a moc omlouvám za blud, který jsem vypustil. NESMÍ...

I Vám pěkný den a poděkování za dotaz Peťo.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019