Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Turnaje pouze na zlepšování

A A A

Dobrý večer, pane Jone.
Zrovna si pročítám rozpis turnajů a zaráží mě jeden jev, který se bohužel nevyskytuje ojediněle. Někteří pořadatelé vypisují turnaje, kde se hraje na úpravu hcp, ale pouze jedním směrem. Při dobrém výsledku si hráč hcp zlepší, při špatném udrží. Je pochopitelné, že pokud jsou špatné podmínky a díky tomu i výsledky (tuším, že jde o míň než 10 % údržeb a zlepšení), neupravování hcp dává smysl. Ale to není případ turnajů, kdy je pěkné počasí, hřiště v dobrém stavu a pořadatelé snad kvůli nalákání hráčů zablokují zhoršování. Jak je tohle vůbec možné a povolitelné u čgf? Pochopil bych, kdyby se hrálo bez úpravy, ale pak logicky by se nemělo ani zlepšovat. Čím si pořadatelé obhajují, že turnaj podobným způsobem mohou vypsat?
Již dříve jsem psal, že se mi nelíbí hcp dny a nesoutěžní výsledky, turnaje "jen na zlepšování" jsou podle mě snad ještě horší.

Děkuji mockrát za odpověď a přeji hezký zbytek roku na golfových hřištích, Martin Suchý

Odpověď na dotaz


Martine dobrý den.

Principielně mají pořadatelé turnajů možnost vyhlásit hru pouze na zlepšení jen tam, kde jsou podmínky opravdu hodně nefér. já jsem měl letos tuto možnost v Mladé Boleslavi a na Kunětické hoře - oba turnaje se hrály na greenech se silnou erifikací a po zapískování, kdy to třeba v Mladé Boleslavi chvílemi vypadalo na greench spíš jako na pláži a puttovali jsme jen na písku. V obou případech oba resorty nastavily hru pouze pro zlepšení a je to tak správně.
Na rovinu řečeno Vámi popsaný postup je špatný. I když horší je ten, kdy si hráč s dobrou výkonnsotí s jakýmkoliv cílem naopak uměle Hcp zhrošuje nebo udržuje vyšší. Je těžké s tím něco dělat. Jediný postup je zřejmě hlásit takové případy STK České golfové federace, která by zřejmě uměla najít postup vedoucí k nápravě. A pořadatelé nemají pro takové postupy žádné obhajoby.
Možná to taky trochu souvisí se schopnostmi, s postavením a kompetencemi klubového předsedy STK na daném hřišti. Ne vždy je předseda STK dostatečně erudovaný a golfově vyspělý, aby takovým požadavkům dokázal zabránit.

I Vám hezký zbytek sezony!


Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019